Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ostali sistemi amd cpu amd graficka nemogu ni live mod da dignem

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by dragan99, 28.06.2012.

1. Shankly

Korisnik

Izasao je GRUB 2.0 koji bi trebao da sredi UEFI probleme, bar po onome sto kazu. Siguran sam da ce biti u Mint14 implementiran ako ne i u nekom novom build-u Maye. Sad, da li bi upgrade gruba popravio trenutno stanje, to ne znam.

http://lists.gnu.org...6/msg00093.html

Uz malo cackanja moze se izmeniti i sam ISO minta i u njega ukljuciti grub2.0 umesto trenutne 1.99 verzije bez da cekamo zvanicno izdanje. Sad koliko ce to biti stabilno ne znam, probacu sutra. Ja sam dodao nekoliko programa koje uvek instaliram po dizanju sistema i odradio update pa cu da vidim sutra kako ce da se ponasa "moj" izmenjeni mint ISO kad pokrenem instalaciju. ;) Link za info kako budziti ISO:

http://www.debuntu.o...export/html/216

mali edit: iz tutorijala o odeitovanju ne koristiti apt dist-upgrade nego samo apt upgrade, da ne povuce i novi kernel koji nece moci da se upgrade-uje jer boot nije mountovan, ja sam zbog toga morao ponovo sve. Grrr... :connie_jail:

Collapse Signature Expand Signature
    drinx likes this.
  2. drinx

drinx Isključen sa foruma

Sistem:
    OpenIndiana
    ^^ Ovo je super, samo da upišem fakultet i da učim. Ima da se čita baš.

3. drinx

drinx Isključen sa foruma

Sistem:
    OpenIndiana
    Danas mi je " došla pod ruke " na instalaciju sledeća konfiguracija:

CPU: AMD Llano A4-3300 2.5 GHz Socket FM1 ( CPU + GPU )

MB: Gigabyte GA-A55M-DS2 ( AMD A55 chipset )

RAM: 4GB

HDD: WesternDigital 500GB sata 2

VGA: u procesoru AMD Radeon HD6410D

Problemi sa linux instalacijom na AMD čipsetovima su mi poznati od ranije, a cilj je bio instalirati Ubuntu 12.04 na ovaj računar. Odmah sam skinuo ubuntu alternate install 12.04 cd 32-bit i pokrenuo instalaciju sistema. Sa Live verzijom ništa nisam mogao sa uradim, probao sam ali neće da završi butovanje u desktop okruženje. Iscrta po ekranu mnoštvo horizontalnih zelenih linija, u nekoj fazi dizanja Live - a i tu stane. Uspešno je prošla instalacija sa alternativnom metodom, međutim posle restarta računara opet isti problem sa slikom, odnosno crn ekran i ništa više, ne prikazuje login ekran. Zatim rastart na taster, pa pre dizanja postojećeg, sada već instaliranog Ubuntu -a pritiskam ESC na tastaturi, i odaberem Recovery mod podizanja sistema. Zatim odaberem Failsafe X opciju i sistem se podigne u najmanjoj rezoluciji u desktop Unity. Odradim update sistema, instaliram ponuđene drajvere iz Additional Drivers za AMD/ATI, i posle restarta ima login ekrana i računar radi bez problema sa vlasničkim drajverima za AMD.

4. dragan99

Guest

Ti si radio sa Ubuntu a on ima alternate CD :)) Mint nema i tu je vec problem. Ja sam isto sa ulazio Recovery mod i ako me pamcenje sluzi Mint nema Failsafe X opciju. Na kraju sam dizao masinu u
    Recovery modu i nastavljao kao nornalno podizanje, dobio neki GUI i ponovo instalirao vlasnicke drajvere ali ne po uputsvu sa foruma-wiki nego sa nekog linka gde ima par komadi vise. Tih par komadi omogucilo mi je normalno podizanje i famozni logo AMD u desnom donjem cosku vise se ne pojavljuje. Sad masinu podizem normalno a kad dodje novi kernel ne znam sta ce da bude, da li cu opet sve ponovo morati da radim nemam pojma. Kod mene graficka nije integrisana. I kod mene se povremeno pojavi ona poruka broken pipe kad se masina podize. Ponekad Cinnamon stucne ali to po mojem zapazanju ima veze sa dodavanjem appleta ili ekstenzije, kao da neki nisu OK kao ekstenzija za temeperaturu CPU koji pokazuje gluposti a kad se pogleda pise na desni klik PCI adapter, svasta Clem pusta da se kaci na zvanicni sajt http://cinnamon-spices.linuxmint.com.

5. TdR

TdR
    Korisnik

Sistem:
    Arch
    Jel si pokušao da ubaciš nomodeset u grub?

6. dragan99

Guest

Kada i kako? Bez disable UEFI iz biosa ne moze nista da se radi. Znaci da kad stavim CD/DVD nema dizanja, crn ekran, kad se uradi disable u Mint moze da se udje na u safe podizanje, u Ubuntu onda tek moze F6 i stavljanje nomodset. Takvim podizanjem dobije neki bedni graficki mod, instalacija iz dodatnih drajvera ne pomaze, prvi ponudjeni drajveri - pukne instalacija, drugi ponudjeni drajveri - prodje instalacija ali posle restarta isto crn ekran. Da li ti mislis da treba stalno da drzim nomodset u grub liniji? Nisam siguran ali to nomodset ima uticaj najvise na Nvidia kartice, za AMD postoji neki parametar tog tipa ali nisam uspeo da nadjem.

7. dragan99

Guest

Ovo je ludo, juce instaliram Voyager-XFCE (12.04). Znajuci koji zez ide, krenem onako od frlje da instaliram drajvere za graficku jer mi stalno dosadjuje. Krenem opet prve ponudjene, pukne, onda odem na net nadjem ono uputsvo za rucno instaliranje, odradiom samo prve dve komade iz uputsva brisanje-deinstalaciju drajvera. Posle toga masina OS trazi restart, uradim, opet podignem preko recovery moda i iz njega nastavak normalno podizanje. Startujem ponovo istalaciji ponudjenih vlasnickih drajvera, sad krenem one druge sa liste, tandara madara izmulja on drajvere i instalira, restart i masina radi ok, grafika ok, nikakvo dodavanje nekih libova i dodatnih fajlova. Nista mi vise nije jasno Mint 13, Ubutu 12.04, Voyager(XFCE 12.04) sve je ista osnova a ovakve situacije.

8. sasa_

Guest

9. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
  10. sasa_

Guest

U uefi boot secure postoji opcija da se isti jednostavno iskljuci, i time bi se resili svi problemi.

Medjutim, kako se M$ svim snagama trudi da zadrzi monopol na trzistu, ova opcija je onemogucena. U Americi ce to proci lako.
    Medjutim Evropa je nesto drugo. Tu se ne gleda blagonaklono na monopol M$-a. Moze da se desi i pokretanje antimonopolske parnice, jer je ovo neka vrsta ogranicavanja ljudskih prava.

Kakvo ce konacno resenje biti videcemo, u svakom slucaju da ce biti u korist linux korisnika, izvesno je vec sada.