Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ostali sistemi Aptitude Vs Apt-Get

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by Commander, 02.01.2013.

?

Koristim

1. Aptitude

0 vote(s)
    0.0%
  2. apt-get

12 vote(s)
    100.0%
  1. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Malopre uvatim sebe kako slučajno kucam:

Code:
    aptitude install filezilla
    ...i shvatim da goooodinama nisam koristio aptitude. Pa me zanima našta ste više navikli na ovu stariju klasičnu aptitude varijantu ili ovu "noviju" sa dopunjenim mogućnostima apt-get!?

Collapse Signature Expand Signature
  2. drinx

drinx Isključen sa foruma

Sistem:
    OpenIndiana
    Ja obavezno apt-get, tako sam se naučio :smile: Znam da ima razlike, nešto nikad nemam vremena da izučavam, može se i bez toga u životu ( mislim bez aptitude). Verovatno je u Debianu podrazumevan taj front-end za apt, pored synaptic-a jel ?

3. calex

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Ја сам тазе корисник па сам трошио само apt-get а ионако не куцам него враћам стрелицама претходне команде и по потреби нешто променим. ;)

4. VlaK

Korisnik

Sistem:
    Ostalo
    He he , a ja mislio da sam tu foru sa strelicama ja izmislio. :)

5. calex

Korisnik

Sistem:
    Mint
    То је прастаро, чини ми се да само први досови то нису имали па је требало инсталирати резидентан програмчић али су касније увели. Зато је шампион (као и у много чему) био 4dos који је имао и додатке ... које бих баш волео и овде да нађем. Када се стисне стрелица, он враћа претходне команде али је била и могућност, не сећам се тачно како што и није битно, да се отвори прозор са тим претходницима па се курсором оде до жељене команде и она узврши. Мене понекад нервира ако тражим нешто а пре тога сам се играо и откуцао гомилу и сада морам да све пређем док стигнем до те жељене ... а оне се стално додају на списак. Понекад их обришем али бих баш волео варијанту да их видим у прозору и лагано изаберем неку. Може ли то?

6. ZDroid

Guest

Naviknut sam na apt-get ali koristim aptitude :D

7. pavik

Korisnik

Naivno sam mislio da niko neće glasati za aptitude dok ne dodje dvajedan .. :connie_pumpkinsmile:

8. ZDroid

Guest

@pavik: Gde ti je @dvajedan kad sam ja glasao za aptitude? :D

Mada, meni je svejedno.... koristim i jedan i drugi ali je potpuno nebitno...

Programi su apt-prirode, imaju slične mogućnosti...

Jedino kad koristim apt-get baš je kad radim c/p iz nekog tutorijala...

9. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Ja ponekad koristim komandu "history"...izlista ti kompletnu istoriju komandi koje si kucao u terminalu..
    onda otvoriš još jedan terminal i kucaš "!"(uzvičnik) i broj komande..ovako nekako:

View attachment 908

Može da bude korisno za dugačke komande ako se ne menjaju, ako su potrebne izmene..man bash, man history.. ;)

Tanja likes this.
  10. calex

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Знам за то али би ми одговарало да се као у History отвори списак па да се стрелицом шета по њему и на изабраној само лупи ентер. Онда се она појави и евентуално едитује. Чудо да неко није и то направио.

Commander likes this.
  11. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ovo što @calex priča meni strašno treba. Kako često drndam nešto na serveru preko ssh-a, veoma često imam kompleksne komande sa dosta ()()/[]['+?=)* ovakvih karaktera i odvajanja i nekih čudnih komandi, pa onda za importovanje sql ima dosta da se kuca pogotovu ako koristite scp i onda vrlo dobro dođe ovo što @calex priča ja problem rešavam tako što vozam strelice levo desno dok ne dođem do komande koju sam izvršio, mada u zadnje vreme sam probao ovo što je i @dragan predložio ali to ne radi za ssh-a, bar meni ne radi jer je history remote a ne lokal.

12. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Koristim i jedno i drugo. Apt-get kod većih apdejta ili dist-apgrejda pošto mi je nekako elegantnije. Ne pita mnogo već sam nađe elegantno rešenje. Aptitude mi je onako, za svaki dan, mada i tada često koristim apt-get. I jedan i drugi imaju prednosti i mana. Sve u svemu, kada se sabere, moj glas ide za apt-get. :)

13. ZDroid

Guest

Nešto me zanima... jel neko probao
    Code:
    apt-get remove apt-get
    ili
    Code:
    aptitude remove aptitude

14. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Ne može tako...mora:
    Code:
    sudo apt-get remove apt

Onda ti izbaci sledeću poruku:
    You are about to do something potentially harmful.
    To continue type in the phrase 'Yes, do as I say!'

U čemu je poenta samoupucavanja u nogu?
    Verovatno si u fazi kada moraš neku štetu da napraviš, makar i samom sebi, ako nemaš kome drugom ;)

15. ZDroid

Guest

@[member='Dragan'] Hahahaha lol... To je kao da sam ispričao tvoj potpis
    Vidi... znam da može apt-get remove aptitude i aptitude remove apt-get ali me zanima da li može sam sebe da zbriše...