Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ostali sistemi asus AN300, 500Gb USB 3.0 ext. HDD

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by wintermutedirect, 17.02.2013.

1. wintermutedirect

Korisnik

Sistem:
    Debian
    nema.. slican je disk (crn u mom slucaju) i mislim da je kasnija revizija koja ne sadrzi esata opciju..
    evo detalja sa kucista:
    ASUS M/N:AN300 2.5" EXT.HDD/500G/BK/V2
    ali hvala.. :)
    proslo je i meni kroz glavu tako nesto, ali mislim da je lov na bilo kakav third party accessory samoubistvo, osigurano samim nestandardnim dizajnom..

2. dragan99

Guest

@Djomlatan
    Jel pise na slici na tvom linku USB-3, kakav e-sata? Gde pise e-sata, mozda sam prevideo?

3. wintermutedirect

Korisnik

Sistem:
    Debian
    razmatram sledece, mada nemam predstavu da li primenjivo ili validno za moj slucaj:

Re: Usb problem with MSI X370
    found this temporary solution

the only solution is to blacklist rts5139:

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

blacklist rts5139

from : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s...2?comments=all

edit: today i am installing ubuntu 12.04 and the bugs is still there.. this is the only solution

Last edited by iyas120; April 27th, 2012 at 01:31 AM.. Reason: Add comment

source: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1972450&page=2

cackanje po modprobe.d me malo.. pecne.. podseti me na vreme kada sam pokusavao da ganjam fedoru na macbooku.. :p
    ako neko od unix pismenije populacije ima misljenje, molim vas..
    hvala..

4. dragan99

Guest

Da li je ovo tolika nauka sto si napisao

Code:
    blacklist rts5139
    Ovo prvo je otvaranje fajla blacklist.conf za editovanje
    ovo drugo dodaje se na kraj fajla
    Zatvori se editor i na pitanje da li da upamti promene odgovori se potvrdno
    Restartujes masinu
    Probas da li ti sad radi tvoj USB3 disk
    Ako radi lepo ako ne radi onda ponovo
    Code:
    obrise zadnju liniju koju si dodao blacklist rts5139
    Zatvoris editor i potvrdno odgovoris da sacuva promene
    Restart masine
    USB3 disk koristis u win ili pokusas da ga vratis u prodavnicu i zamenis za neki drugi koji ce raditi i u linuxu
    ako ga nisi unistio ili prodavnica to ne radi ili na sajtove za aukciju pa ga prodas na licitaciji

5. djomlatan

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Debian
    Ta je ista slika, nego sam ja na toj levoj slicici video da pise eSata, ispod tog hvalisanja brzinom USB 3.0 i eSata, pre nego sto sam pogledao u kartici spec., da pise samo USB 3.0

6. wintermutedirect

Korisnik

Sistem:
    Debian
    @dragan99
    mozda se nisam dobro izrazio.. nauka svakako nije, na kraju, ja sam i stavio (te dve linije) tu ali ne trazim prevod vec misljenje nekoga ko se zadesi ovde i zna STA konkretno radi ta dodatna linija u blacklist.conf i ima volje da podeli to znanje samnom i ostatkom sveta.. meni preferiran pristup naspram trial- error.. mada sam editovao bezbroj .confova u desetak godina svega i svacega na svemu i svacemu ne znajuci sta radim, trnutno mi nije (tolika) frka..
    hvala ti, ali mislim da me nisi u potpunosti razumeo.. cenim tvoje vreme i trud i nadam se da ce i ovaj trivialni i mnogi drugi problemi biti reseni cudnim putevima zajednice.. a u procesu, svako ima priliku da nauci ponesto i da se podseti zasto se uopste bakce slobodnim softverom.. da hocemo brzo i lako verovatno nebismo bili tu..
    ziveo..

@* i @wintermutedirect
    sto se diska tice, pisace i brisace pingvin po njemu pre ili kasnije.. ;)
    unistenje> aukcija> refund
    :p

7. dragan99

Guest

@wintermutedirect,

Ta dodatna linija kaze sistemu da ne ucita taj drajver koji bi inace ucitao, ako se on kod tebe ucitava. Ok, pokusavaj lepo je to kad imas volje i vremena, srecno :)

8. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @wintermutedirect

Fdisk daje ispis samo za 2 diska, a ti si u jednoj poruci pominjao 3?

9. wintermutedirect

Korisnik

Sistem:
    Debian
    @dragan99
    znam sta radi blacklisting generalno, ne znam sta radi taj driver..
    hvala..
    @Dragan
    da, dva interna diska vidi i radi sa njima bez problema, treci je externi koji "ne radi" o kojem je rec..
    fdisk ga ne konstatuje, jedino ga vidi lsusb..
    ne znam tacno sada jer nisam blizu tog laptopa, na portu 4 mislim, jedini usb3..
    hvala..
    @*
    ako neko zna ili ima ideju kako da mountujem i formatizujem disk iz linuxa (trenutno spremne imam mint, crunchbang i ubuntu 12.04, kao i bilo kog livea ili potpuno nove instalacije) "rucno" ili "slicno" dos metodu od gore, :) pisite..
    hvala..

10. dragan99

Guest

@wintermutedirect,
    Ne znam ni ja sta radi ali google kaze:
    rts5139 Realtek Semiconductor Corp. USB 2.0 Card Reader

11. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @wintermutedirect

A da probaš da registruješ disk na asusovom sajtu, pa da pregledaš njihovu dl sekciju..možda imaju neku alatku za uklanjanje te iso-particije, šta li je već?

Podsetilo me na Solaris..da bi na fleš prebacio live-usb img/verziju Oracle Solaris11, moraš da imaš instaliran isti taj Oracle Solaris11, i poseban program za to..iz drugih operativnih sistema ni da bekne ;)

12. wintermutedirect

Korisnik

Sistem:
    Debian
    @dragan99
    :) vidis, taj card reader mi npr. treba vise od ovog hdda.. najverovatnije bi sve ponovo radilo kada bih uklonio dodatnu liniju iz blacklista i rebootovao, ali dogadjale su mi se vec slicne situacije kada to nije slucaj (fedora, gledam te!! :D)

uglavnom.. neko je nekada imao problem na nekom hardveru na nekom sistemu sa nekim kernelom, resio ga i objavio ga.. ja eto danas imam ovaj konkretan problem i naidjem na to resenje.. superkool, ne??
    moj generalni pristup je da pokusam da razumem resenje, koliko mogu i kako mogu, jer copy paste naredbi izvadjenih iz konteksta= ne dobro..
    zato sam i postovao to resenje za taj slucaj jer ga ne razumem u nadi da ce neko ko ga razume da mi ili objasni ili me uputi dalje u licno istrazivanje..
    vise kao "hranu za razmisljanje" svima koji naidju i odluce da ucestvuju..
    nisam ni informaticar niti hacker wannabe, jednostavno korisnik koji se uzda u zajednicu ne ocekujuci garantovano resenje za svaki problem, ali se ne ustrucava da pokusa..
    vecina ovakvih problema se iz mog iskustva na kraju i rese, ali ne probanjem svega sto motor pretrage ispljune na kljucne reci vec razgovorom sa korisnicima koji mozda znaju vise od mene ili imaju iza sebe iskustvo vezano za resavanje slicnog problema..
    niko ne zna sve, svi znamo nesto, mreza bez interpretacije ne zna nista..
    bla..
    idem da spavam..
    umorio sam se i sve vas smorio..
    hvala vam..
    vidimo se..