Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Debian Centralizovani softver za konzolni remote pristup

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by dogriz, 31.05.2018.

1. dogriz

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Imam proizvoljan broj arm linux mašina (Debian) u različitim mrežama i trebao bi mi (ssh) pristup bilo kojoj od njih preko interneta, ali nemam mogućnost podešavanja statičkih adresa, rutera i sl. Svaki od tih embedded linuxa ima pristup internetu.
    Ideja je da iskoristim neki svoj linux server sa statičkom IP adresom, pa da se ostali „registruju“ na njega, nešto poput teamviewer rešenja, ali za konzolu.
    Da li postoji (poželjno open source) softver za linux koji bi omogućio tako nešto?

Pozdrav!

2. webad

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Ubuntu
    trazi po guglu ddns. fora je da negde dobijes domen, svoj server namestis da se prijavi tamo i time imas domen sa dinamickim ip-em. cini mi se da moze i besplatno da se nadje. nisam licno koristio, znam neke koji jesu, tako da necu dalje da se pravim da mnogo znam.

druga solucija je da iskoristis svoj staticki ip, koji pretpostavljam ima tvoj modem, a ne sam racunar, pa stavis ruter posle njega (ukoliko sam modem nema dodatne mogucnosti) pa redirektujes vezu po svojim serverima u zavisnosti od portova. ako nisi s ovim stvarima upoznat, moze biti prevelik zalogaj ako si vremenski ogranicen jer moze da zahteva dosta znanja oko mreza i konfigurisanja uredjaja koje imas.

3. dogriz

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    @webad
    Parametre rutera i lanova ne mogu da menjam jer su mi nedostupni - moji embedded serveri se nalaze u tuđim firmama...

Razmišljam o Reverse SSH tunelima, pošto imam jedan „svoj“ (VPS hosting) javno dostupan server. U nedoumici sam jer bih trebao praviti ~50 tunela - ne znam kako bi se to odrazilo na performanse servera i na koji način da rešim da tuneli ostanu otvoreni (24/7/365).

4. webad

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Ubuntu
    nisam koristio reverse ssh tunnel. mogao bi osigurati da su otvoreni nekom cron skripom ili necim trecim (watch), sto bi periodicno proveravalo da veza postoji, pa ako ne postoji, da se nakaci

mozda i vpn moze pomoci (OpenVPN/openvpn)
    namestis izmedju svog javnog servera i svakog drugog vpn ponaosob, i time mozes da se ssh-ujes na javni, pa sa njega na bilo koji drugi

Jocix likes this.
  5. dogriz

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Autossh izgleda može da odradi posao, moraću to da testiram.