Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

LinuxMint Kako ste saznali za Linux Mint distribuciju?

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by Commander, 04.05.2012.

1. osx

osx
    Korisnik

Sistem:
    Ostalo
    racunica koju sam gore izvodio bazirana je podacima od ljudi koji se bave sigurnoscu vise od mene

kao sto sam rekao nije svaka greska propust, ali svaka druga, peta ili 55-ta moze
    na 13M linija ce sigurno da pro*ere nekog da nadje barem jedan remote buffer overflow
    na 13M koda koji je pisan u C-u pored prelivanja bafera imas jos nekoliko vrsti gresaka koje postoje u C-u sto povecava verovatnocu nalazenja gresaka ,pa mozes da izvedes i neku bednu racunicu koja ce da kaze da ne moze da nema propusta u Linuxu, ma mora barem da se zahebe u pisanju onaj koji pise kod
    kao onaj sto je pisao kod za openssl pa se zahebo i napravio gresku, desi se da si corav kod ociju, mislis na ovo ili ono i zahebes stvar, i eto greske koju ce neki zli batica da iskoristi

nisam uzimao u obzir Javu, nju mozes da instaliras a i ne moras ako ti ne treba
    mozes da ga nahebes i bez jave, to mozes i sa obicnim internet pretrazivacem

ne secam se da l ije NSA ubacivao zlonamerni firmware u hard diskovima i tako spijunirao korisnike, ali ako su to mogli da urade,ili drugi, mislim da je kod linux kernela , koji je jos otvoren,za njih, dim iz ribe

#61 osx, 18.05.2015
    Last edited: 18.05.2015
  2. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Dozvoljen vremenski interval za editovanje poruka jeste 59 minuta. Nakon toga poruku nije moguće editovati.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ja bih te posavetovao da malo proguglaš oko terminologije "Statistika i verovatnoća" kako i u kojim koracima se primenjuje, ovo se obično uči u nekim stručno-tehničkim školama, ja jesam učio Statistiku kao predmet (kasnije i na fakultetu) i mogu ti reći da nisi u pravu što se tiče paušalnog odokativnog merenja verovatnoće neke greške.

Inače samo da te razočaram.... Stabilna kernel verzija nema ni jedan bug ili grešku u tom milionskom dugom kodu... čisto da ne moraš više da računaš koliko kernel ima potencijalnih grešaka, jer ih nema u stabilnim verzijama :)

Јоце likes this.
  4. osx

osx
    Korisnik

Sistem:
    Ostalo
    hteo sam da izvedem neku grubu procenu, nisam hteo da mrsim tu ne nešto pa sam upotrebio običnu proporciju ...
    mislim da niko živ neće da moći to da izbroji tačno
    neka iljada gore dole, neće nikom ni u dzep ni iz dzepa da bi se pravila nauka za jedan post

nisi me razočarao, sad znam da je Linux kernel neprehebiv po pitanju grešaka
    mada kad gledaš kernel ovog trenutka nema bagova, ali nije da ih je nemao 2015

http://www.cvedetails.com/product/47/Linux-Linux-Kernel.html?vendor_id=33

al ajd da ne mrsim m*** više

hahaha i ti si vidim zaboravio pa si morao da pišeš još jedan post :D

#64 osx, 18.05.2015
    Last edited: 18.05.2015
  5. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Oh.... Linux kernel je u poslednjih 5-6 godina rupa do rupe... ja samo pričam o stabilnim serverskim rešenjima 2.8.xxx i 3.2.xxx / 3.4.xxx ostalo ne valja nizašta (za bilo koji dugotrajniji rad, osim ako kernel nije pečovan i kompajliran za sopstvene potrebe tada može i Mainline da se tera bez problema).

Nope, nego se ovde poruke "ne spajaju" kada pišeš jednu za drugom, već se kreira nova poruka :)

6. novii

Guest

Za Linux Mint znam odavno, ali sam uglavnom koristio Ubuntu. Međutim nedavno mi je rođak sređivao drugi kompjuter koji služi za rezervni i namestio na njega Linux Mint. Povremeno ga koristim evo već tri nedelje i veoma sam zadovoljan kako radi.

7. МарестРПЦ

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Mint
    Kad sam hteo da predjem sa Windowsa na Linux, guglao sam koji bi Linux bio pogodan za nove korisnike i dosao do podatka ili Ubuntu ili Mint. Prvo sam podigo Ubuntu ali nije bio kompatibilan sa mojom grafickom karticom, uopste nije hteo ni da se podigne sistem, samo crni ekran. Onda sam podigo Mint i bilo je sve super. Kasnije sam malo usao u problematiku i shvatio da mogu da ispravim ovo sto se tice Ubuntua, i to sam i uradio ali sam ga koristio mozda mesec-dva i opet se vratio na Mint. Smatram da je Mint savrsena harmonija skladnog i lepog, odnosno lepog i korisnog i tako evo mene na Mint-u :D

Јоце, Ladislav and marecare like this.
  8. milewap

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Mint
    Ja sam saznao zahvaljujuci ovom Линукс на српском blogu,i nesebicnoj pomoci gospodina Milana Tanic.Odgovarao je na svaki moj email i pomagao hvala mu :) usput da iskoristim post upravo skidam Mint Cinnamon,a pisem sa Mint Mate-a...ako je moguce neka mi neko malo pojasni razlike,cas ja to na fles i install ;) no ima li nekih bas bitnih razlika?O qBittorent vec skino,sad sam sider...zaboravio sam da dodam prebacio sam sa Ubuntu Mate,jer je Mint 18.3 podrzan do 2021 a dotle ce ovi ispraviti bagove i milina :D

#68 milewap, 03.05.2018
    Last edited: 03.05.2018
  9. merin

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Manjaro
    Kod svake distribucije je najbolje držati se okruženja koje razvojni tim favorizuje. Kod Minta je to Cinnamon. Ne brini se do kad je koji sistem podržan jer ćeš menjati distroe češće nego čarape (ako te uhvati distrohopping manija) :)

Miki and milewap like this.
  10. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Šta ćemo sa distribucijama koje spinovanjem, zbog sopstvene nemoći da smisle bilo šta novo i originalno, favorizuju praktično sva okruženja, pa i ona malo poznata?
    Takav je Ubuntu, takav je Mint, takav je Manjaro...štancuju "nova" izdanja k'o mačka mačiće, i svi misle da su glavne baje zato što su promenili temu, wallpapir, ikone ili raspored opcija u meniju.
    Linux za kućne potrebe/korisnike je postao najmasovnije neprodavan "proizvod na tržištu" :D

11. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    @Dragan Sa ovim bih se složio samo za Ubuntu. Mint ima samo 3 okruženja i svako im ima različite upotrebne namene. Cinnamon kao flagship proizvod za moderne računare i non-stop lickanje. Mate za one koji vole tradicionalan desktop, i ,,staromodne" šminkerske funkcije, ali i Xfce za starije mašine. A Ubuntu... Pa oni forsiraju release. Zakažu neki bez veze datum i trkaju se sami sa sobom. Umesto da su odložili par dana 18.04 release i da istestiraju 4.16 LTS Kernel, oni ubacili 4.15 kernel koji je u EOL-u i moraće sami da ga održavaju još 5 godina... A vidim počeli su 18.10 daily build-ovi, a 18.04 flagship proizvod im pun rupa... Manjaro je univerzalni distro, tako da tu nemam šta pametno da dodam. Sem još da kažem da me Kubuntu 18.04 sve više oduševljava opcijama, mada je to više do samog KDE-a nego do Kubuntu-a.

12. Cvetan

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Xubuntu
    Što se tiče Kernela 4.15 i 4.16. Ne mogu oni tek tako pred sam release da menjaju kernel. I pogrešno je misliti da je stvar u nekoliko dana. Na tom kernelu se radi 6 meseci unazad. Dakle razvoj Ubuntua 18.04 je krenuo sa 4.15 i to ne može da se menja on the fly pred sam release.

A što se tiče desktop okruženja, ja ne znam zašto se o istima govori kao da imaju magični štapić da od matore mašine naprave nešto upotrebljivo.
    Po meni XFCE nije za starije računare. Možda nije zahtevan kao Gnome, možda možeš da ga teraš sa manje RAM-a i bez neke Bog zna kakve grafičke, ali kada otvoriš browser nije mnogo bitno da li si na Gnome, XFCE, KDE ili nešto osmo.

Ne utiču desktop okruženje na zahtevnost, već ono šta radiš na računaru i garantujem da bilo koju aktuelno distribuciju sa bilo kojim desktop okruženjem ne možeš da teraš na 10 godina starom računaru.

13. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    @Cvetan Za Xfce se slažem da nije nešto posebno lightweight ali da je GNOME isti kao i svi ostali, to ni slučajno, on je ubedljivo najproždrljivije okruženje.

14. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    Zanimljiv blog, nema šta ;)

15. Cvetan

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Xubuntu
    Nisam ni rekao da je isti.

Ali odgovorno tvrdim da ti XFCE neće poterati mašinu od 7, 8, 10 godina da radi normalno. Šanse nema. „za starije mašine“.

Osim ako ne misliš da da na računaru samo kucaš tekst u Abiwordu, bez Interneta i svega ostalog. :D

16. milewap

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Mint
    ma gde @Cvetan sad planiram da skinem TRIO,a vec razmisljam ili Mint hfce uglanom sa hfce.Koristim Laptop Lenovo B50-45 sa 4Gb RAM-a i 500Gb HDD+eksterni Transcend HDD od 500Gb,povezan na usb3 AMD grafika.Kupljen nov u WIN-WIN pre oko 2g....uhvatla me neka distromanija,samo bi menjo i isprobavao ;)

Miki likes this.
  17. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    @milewap Svako od nas je bar 2 meseca bolovao od te bolesti :D.

milewap likes this.
  18. Mingo

Guest

Ja imam savet za odvikavanje od distromanije, instaliraš windows i svakih 5 minuta stisneš dugme
    "rifreš", pomaže. :D

Miki and milewap like this.
  19. Deksy

Guest

Moj računar je tu, oko 7+ god star, preživeo je razne distribucije linuxa, čak i gentoo.. i ako je procesor sa dva jezgra... elem zdnjih godinu, godinu ipo je mint 18 instaliran, xfce okruženje i nema nikavih problema u radu, radi ko prvi dan. Firefox je po nekad i po 50 otvorenih tabova, web serverčić i još po nešto, tu malo zaškripi. Multimedija radi besprekorno (filmovi serije muzika ..). Eh , ali, uvek ima ali, otežano radi kada je vbox aktiviran, što je i logično zbog hardvera.
    Nisam ga stvarno dugo otvarao, ali sećanje valjda služi , ploča je gigbyte, procesor amd 2 jezgra ( koj tačno, mogu kući proveriti, sa tel pišem), nvidia gforce 9600, 2GB rama i samo 160GB hard što mi je i najveći problem.
    Hoću reći da na baš baš starim računarima neće raditi, možda bez grafočkog okruženja će nešto i ići.
    Pozdrav

Miki and Dragan like this.
  20. mracni covek

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Ja sam danas instalirao Mint 18.3 Mate na Ryzen 3 2200g, mb asus a320m-k.
    Mint se podigao odmah, kernel 4.10. skoro sve ok, samo što nešto secka, nije mi se svidelo uopšte. Tražio sam po netu ovih dana, baš zbog podrške, pričali su da treba odmah 4.15. Probao sam i 4.13, ista priča, onda i konačno 4.15 i sve radi kako treba. AMD microcode, iz driver managera isto bez problema.

Ako se još neko odluči za ovakav što kaže naš narod, budget pc, ne bi trebalo biti većih problema.

Nisam odmah smeo da podignem trios zbog te priče o kernelu, ali ovih dana podižem live da probam, pa ću javiti.