Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Koji Linux distro bi mi preporučili?

Discussion in 'Opšte diskusije' started by milewap, 16.06.2018.

1. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    E moj ja sam 1994 rebutovao sangajski aerodrom ;)

2. webad

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Ubuntu
    Kako je 100% napisao, u slobodno vreme (ako ga bude) eksperimentisati. Neki cak "zaglave" na nekoj distribuciji zbog odredjenih potreba (podrska nekog hardvera/softvera, ...), pa nije jednostavno reci "e evo ti ova distribucija, ona je dobra i radice sve sto ti treba".
    Sa srecom u pronalazenju novog doma :)

Jocix likes this.
  3. Случајни пролазник

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Најпре хвала члановима 100%, 1443, webad-у на доброј намери и саветима.

Форуму сам се прикључио ради савета и помоћи, рачунајући да форуми томе и служе.
    Не као место покушаја исмевања и препуцавања.
    Бранимире, вама сам се захвалио и упутио образложење на ваше јављање (одговор, какав да је) у намери да вам кажем да нисам неко ко је тотално неупућен и сада лупета неке термине и томе слично. Да сам хтео да развијем причу, кренули бисмо од 1988. надаље, и потрајало би (да не наводим чак и за које институције). Али чему? Нисам ништа рекао да бих се такмичио, јер то није ни мој фах ни моја намера. И навео сам да сам се удаљио и живот посветио другим областима, а рачунаре користио само као помоћ у своме раду. И себе назвао чак новајлијом, мислећи на свет линукса, и поштујући туђе искуство и посвећеност.
    Оно "Е мој..." изван је моје културе, васпитања и намера.
    А за ребутовање аеродрома ако би требало да се честита, примите то најискреније.
    Израз "системд уљез" сам употребио у брзини, чувши га овде на форуму и слажући се са погледима људи који су га користили и који су се трудили око ТРИОС дистрибуције. А ТРИОС је био мој први избор не зато што је домаћи, већ зато што сам видео озбиљни труд и посвећеност људи да направе линукс дистрибуцију која има своју "филозофију" којој се озбиљно приступа. Па макар и од само неколицине људи, али темељних и стручних.
    Није ми непознато шта је системд, обично се информишем колико год могу и колико имам времена.
    По питању "џенту" линукса - тек за бављење њиме немам времена. Што не значи да је лош, али није за моје потребе.
    Сматрам да је моје право да направим избор шта желим у свету линукса, јер ако није тако, на чему почивају начела линукса, ФОСС-а и тако даље?
    Па и у животу?
    И да не дужим, јер тек сада се намећу питања, а ово није место за то.

Најљубазније молим да само добијем добронамерни одговор на добронамерно постављено питање, формулисаћу поново: у очекивању да се ТРИОС појави (кад-тад) у новој снази и старом маниру, коју бисте дистрибуцију препоручили као приближну ономе што је представљао Триос? (И што ће представљати... надам се)

Г. Драгане, ако наиђете на ову тему? Хвала.

4. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    Mnogo se ti pravis nevest. Kao noob a ovamo 1988 i slicno. Logicka je nemogucnost da se nisi sreo sa Unixom
    u to vreme a da si bilo gde radio, a sa Linux-om negde od 1997 pa na dalje. Moja reakcija je cisto
    na ono "znate, nevest sam ali sam za vas tata".

5. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @Случајни пролазник

Dobrodošao na forum, nadam se da nećeš biti samo "prolaznik" :)

@Branimir Maksimovic
    Čovek je lepo objasnio da se sa IT razišao odavno, a UNIX od pre 30 godina i današnji *nixi i *nixoidi su k'o nebo i zemlja...ergo, skini bar krampone sa kopački ako već ideš đonom klizeći start :D

6. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    Ma sve nesto fin, a ovamo zeza ;p
    Kao mi smo "znalci", a on je "noob". E tu me pogodio u zivac :p
    Sa obzirom da nije stavio Ubuntu ili Mint, nego TRIOS! govori da se radi o starom liscu ;)

Dragan likes this.
  7. merin

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Manjaro
    Nema ništa bez dobrog starta.

Jocix, Branimir Maksimovic and Dragan like this.
  8. Случајни пролазник

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo

Ladislav likes this.
  9. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @merin
    Da, baš sam na to mislio... :D

Naišao, mislim da je vidljivo kroz moju poruku ^ :)
    Što se tiče novog/starog TRIOS-a...predstojeći novogodišnji i božićni praznici su idealni period, bar za mene, za obnavljanje svega što je činilo TRIOS. Imaću dovoljno vremena da sve postavim kako treba.
    Usput, molim ako može bez persiranja i ovog prefixa koji...valjda :D ...podrazumeva "gospodin" :)
    Ja sam starog kova, i netiketa koju sam ja naučio je da na BBS/forumima nema persiranja...ne kao nedostatak pristojnosti i/ili poštovanja, nego upravo suprotno tome :)

10. Случајни пролазник

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Драгане, професионална деформација. :)
    Важи, прелазим на ти, и без оног "префикса".

Dragan likes this.
  11. Случајни пролазник

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Бранимире, жао ми је што не пратите шта неко пише, а унапред имате суд. Оно је ваша пројекција, нису ни моје речи, ни контекст.
    Све оно што сте ви покушали сада пришивате мени.
    Молим вас, нисам имао намеру ни да зезам, ни да вређам, али ви то чините, упркос смајлијима.
    Да се тема не тролује, непријатеље тражите негде другде.
    Тачно је (и то сам само навео због прозивке око системд-а) да нисам клинац који је чуо пар реченица о линуксу па сад филозофира а нема појма о чему.
    Јесам се неколико месеци бавио програмирањем (кобол на старим великим ханивеловим системима - година 88.), само коболом, не и јуниксом, и касније као испомоћ, волонтерска (док сам студирао) једној (не бих овде на форуму) рецимо институцији, скоро годину дана, у питању је био прво програм дибејз три плус, затим фоксбејз (базе података), који је радио из тада већ присутног ДОС система, на тек појављеним персоналним АјБиЕм рачунарима, док је виндоуз био само платформица да се покрену неки ситни програми (нпр. сат са казаљкама преко целог екрана и тако даље). Упоредо сам студирао нешто сасвим друго, томе се посветио, први свој рачунар купио тек пуно година касније, са већ развијенијим виндоузом 3.11, па 95-ицом и тако даље.
    Елем, тата сам својој деци, никога овде и сада не зезам, говорио сам у пријатељском маниру, и нисам очекивао да натрчим на некога ко ће да ме арогантно етикетира тамо где сам потражио помоћ.
    То би више упутило на ваш карактер.
    Иначе, нисам онај који само конзумира и гута све, користим могућност да размишљам и бирам, и да имам свој став, зато сам намеран да се мало упустим у линуксе, зато сам изабрао Триос, а у недостатку времена и могућности за дубинско упуштање, обратио сам се за помоћ.
    Не очекујем извињење, али би било коректно да заобиђете ову тему.
    А ако сте ради да сада, када имате увид у све, пружите руку, имате је испружену и са моје стране.

И могу да пређем са персирања на ти за пријатеља који ме није разумео и исхитрено је одреаговао.
    Искрено, поздрав.

Ladislav, Jocix and Dragan like this.
  12. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Pozdrav za prolaznika (ako ces da menjas nick javi sredicemo hehe) i dobrodošao na forum :cool:

Ignorisaću ove "seniore" mada su pametni ali vole da opipavaju teren pridošlicama, shvati i njih :rolleyes:

Elem... Dok se trios ne bude vratio u priču, a tebi treba distro koji je OOTB, jedino logično rešenje jeste Linux Mint ili Ubuntu... znam znam... samo kažem ako nećeš da gubiš vreme i treba da radiš onda ove dve distribucije, uostalom ja sam u produkciji usred nedostatka vremena digao KDE Neon i ostao punih 6 meseci na njemu.... jbg radilo je i to je radilo onako kako sam mu ja rekao da radi, jeste to KDE, jeste to ubutnu prekucan, jeste to SystemD... jeste to štošta no meni je on u tom trenutku kada mi je trebao poslužio ko budali pivo u pola 7 ujutru ispred prodavnice a ruke ti se tresu :D

Ako imaš volje, vremena i viška vremena onda uzmi zezaj se sa nekim od pomenutih, ako je do "šporet sistem (aka okrenem i on radi) onda ova druga strana jer što se non-systemD tiče sve teža i teža vremena dolaze i na kraju će samo entuzijasti koristiti TRIOS, gentoo i slične sisteme.

Collapse Signature Expand Signature
  13. Случајни пролазник

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Хвала, Commander, (Владимир?), на поздраву и добродошлици. И на савету, и на поређењу :). Упечатљиво је :) .

Ништа, стрпећу се, умем ја да будем ентузијаст. Иначе не бих (помало) пратио овакав форум. Мени је ово лепа вест да ће у неко догледно време триос опет бити потпуно функционалан.
    Пре пар недеља сам, привремено, да послужи, поставио pclinuxos (не знам да ли је сасвим слободан од системд-а, наводно јесте), служи ми за основни рад, некако сам се снашао да га прилагодим, нека га за сада ако нема другог сродног предлога, не прави ми проблеме на овом рачунару.
    Сачекаћемо триос...

Што се тиче nick-а, можемо да променимо, ал нека сачека мало...

Commander likes this.