Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

LinuxMint Linux Mint 13 KDE

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by pavik, 23.07.2012.

1. pavik

Korisnik

Na Debianu, npr. Date/Time se jedino uspešno menja na systemsettings kao root.

2. dragan99

Guest

Apsolutno nebitan ali tebi suze oci i nerviras se, znaci za tebe je to itekako bitno, neko ko sedne 5 minuta njemu nije bitno, ti koji sedis satima itekako je bitno za tvoje oci i zdravlje

3. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Dragane nebitan je u celoj priči i generalizaciji, ja na svim linuxim držim svoje fontove i to je to.

Pritom se ne nerviram, jednostavno promenim fontove i to je to...

P.S. Fontovi kao root moraju da se promene inače se vrati posle restarta (nekad da nekad ne), problem rešen, uživam i dalje u savršenom sistemu!

Collapse Signature Expand Signature
  4. dragan99

Guest

Pokusao sam i ja da uzivam ali ne ide.
    Ponovo sam skinuo KDE opet preko torrenta, uradio sve provere itd...
    Krenuo sa instalacijom odradio buni se na neki dir, to sam otvorio, nekeo je vec pisao o tome.
    Kad sam podigao sistem pojavilo se da ima update, internet aktivan sve ok, setujem da skine update
    to je onaj Mint fazon prvo spisak pa onda tek ide update. E tu Update manager iako je na main stoji 3
    sata i ne mrda. Nista drugo mi nije preostalo nego restart i posle toga sistem je skontao da ima
    update 387 komada, tu prijavljuje da brise nesto u vezi google a da plus jos nesto dodaje.
    Uradio sam update...
    Sad je na red dosao famozni googleeart iz MInt riznice, pre toga sam rucno kucao dodavanje m$ fontova da bi ispostovao
    EULU, pise kao komet u Softwer Manageru, napisao covek da se odradi rucno jer se ovako ne pojavljuje pitanja za EULU itd.
    Isti fazon treba primeniti i kad se dodaje TVtime, znaci generalna greska, ne pojavljuju se prozori sa pitanjima na koje treba odgovoriti.
    Sad na kraju otisao sam i kupio novog misa (iako imam novog i radio je juce u svim distroima i u samom KDE ali ne u GE u KDE)
    Trenutak istine, instaliran GE iz Mint repozitorijuma, Program se podigne ali od zemaljske kugle nista, program ne reaguje na misa,
    reaguje meni ali kad se pokusa nesto oko zemljine kugle nista, apsolutno nista...
    Eto pokusao sam da radim na savrsenom distrou ali mi on ne dozvoljava i u skladu sa tim letece kroz prozor, za mene prica sa KDE
    distroima je zavrsena.
    Nerviram se, svima sve savrseno radi samo kod mene nece, prvo bila stara masina, posle teorija da ja kvarim sam distro, sad nova masina
    i opet zezancije, normalno je da se nerviram, nebitno je sto je distro zadjabe. Uzivaj :)

5. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Aman kada budeš shvatio da tebi GoogleEarth (totalno glup i nebitan program, je je to 3th part program a ne sistemski) određuje koji distro ćeš koristiti.... biće kasno.

Al dobro tvoja odluka :)

6. drinx

drinx Isključen sa foruma

Sistem:
    OpenIndiana
    OK ovo je tačno da mint software manager ne postavalja dodatna pitanja, ali to važi i za ostala okruženja na Mint -u. Ali zato Synaptic pita u dodatnom dialogu Details, pa se koristi tastatura, kao u terminalu.

7. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    A što si novog miša kupio nije mi jasno? :)

8. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Samo jedno pitanje, ovako na brzinu.. Jel vi prilagođavate distribuciju aplikacijama ili aplikacije distribuciji? Valjda je ovo prvo.. Šta sad, neka distribucija ne podržava neki program pa mi taj program ne treba ili ću tražiti alternativu. Valjda ću koristiti onu distribuciju koa podržava sve programe koji su mi potrebni, zvala se ona Mint, Janko, Marko..

Mnogo se vi zaljubljujete u određene distribucije.. :) Od softvera se živi, distribucija ili OS su samo platforma za aplikacije, ništa drugo..

9. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    E još da vidim tog koji živi od GoogleEarth i Airal fontova :)

10. calex

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Опет погрешно схваташ фабулу радње. :) Није битно што је то ГЕ него што неки програм не ради како би требало. Ако је неки Убунту клон то решио, онда није кривица на ГЕ јер онда ниједан не би то могао да одради него на пропусту који је вероватно кренуо са Убунту 12.04 а већина само клонирала. Слично као што Убунту више нема драјвере ни за крш fx5200 и то је код већине исто и остало као ни за ову х1600 док су многи оставили Gallium драјвере.
    Или оно што сам помињао ... Suse проблем са неисправним фонтовима који имају промашена ћирилична слова. Није неки проблем да се подесе исправни фонтови али ако су погрешили код тако баналне ствари, онда је производ недовршен и ко зна шта још не ваља. Као када би купио нов ауто а на њему брисачи дужи десет сантима ... лако ћеш да одеш у радњу и јефтино купиш нове који пасују ... али ако је фирма тако погрешила (и исто је на сваком аутомобилу) ... онда можеш да замислиш какав је то ауто.

11. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Znači sada Linux Mint distribucija ne valja ni za lek, jer nije ubacila Airal font za 3th part program aka GoogleEarth, jer ko zna šta u toj distribuciji još ne valja?

Mislim, samo izvlačim tvoju konačnu konstataciju iz tvog pisanja, tj takav se utisak stekne kada se pročita tvoj komentar... :)

12. calex

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Само ти извлачи ... није у питању Минт, сада греше скоро сви Убунту клонови, почев од самог Убунтуа. Минт 12 није имао овај проблем, као ни већина из претходне серије. Сада је практично Убунту забрљао а остали (осим за сада једног) нису били пажљиви да то исправе.
    Има ту још бубица, рецимо помињано лепљење иконе за курсор на менију, дешава се на свим новим КДЕ дистрибуцијама, није ми се десило на 4.9 па је можда оправљено. Онда онај фантомски фолдер за контакте. КМаја има проблем оног апгрејда где не одради добро један кернел, цимет има фантомске прозоре који се јаве ... опет на ГЕ али понекад и на Крујејдеру. Не узимам им за зло, то је ситан пропуст који се лако реши или превазиђе.
    Јуче сам чини ми се приметио још једну грешку, хтео сам да повучем неки торент, мислим да је био намагнетисан а то је по основном подешавању вукао Трансмишн. Када се отворио, на листи су била два фајла од по неколико гига, као делимично скинути ... или је тај магнет торент тј сајт забрљао или опет неко није обрисао своју листу. Мислим да сам то видео на још неком торент клијенту, понудио је подешен фолдер за довлачење са неком непостојећом путањом.

Свеједно, остаје чињеница да ГЕ брља због тога што је неко пропустио пар ситница. И није везано за Минт него за Убунту. И немој толико да браниш нечије пропусте кад је већ општа грешка. :) Боље им најави па да реше, вероватно је то посао од пет минута.

13. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Meni je Google Earth jako potreban zbog posla a i često koristim tu aplikaciju jer je smatram veoma korisnom. :) Eto, video si ga.. :)
    Nije bitno da li nekome treba aplikacija zbog posla ili zadovoljstva. Nije na distribuciji da to procenjuje. Jednostavno mu treba.. :) Da je to neka leva aplikacija pa nekako i da razumem ali GE je jako poznat i korišćen paket.

Mint je sjajna distribucija ali to ne znači da je treba braniti po svaku cenu, čak i kada pogreše. To je slepa zaljubljenost o kojoj sam pričao.. Ako nešto ne valja nije kriva distribucija već je kriv korisnik koji hoće da koristi nešto što mu "ne treba" i aplikaciju koja je "bez veze"? Niđe veze.. Ako su pogrešili-pogrešili su..

14. dvajedan

Korisnik

Kontam da taj developer verovatno koristi RHEL ili Fedoru tu i kompajlira, a onda preko lsb-a dobije taj GE deb za Ubuntu. Pritom pošto i ne koristi Ubuntu i ne zna koji su tekući problemi. Ako bilo koji third party app (ovde je primer GE), uvek je krivac developer koji ne prati šta se dešava u distribuciji koju podržava.

To jeste tako, kada nvidia ne podrži hardver kako valja Linus im pokaže srednjak normalno, isto treba uraditi i u slučaju Googla. Uvek je to prvenstveno njihov problem za rešiti.

A mi možemo samo da se dovijamo na različite načine kad neko radi tako bangavo, čak iako uspemo da popravimo srednjak uvek treba da bude gore u vazduhu, jer to i nije naš posao :).

Commander likes this.
  15. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    U celoj ovoj priči nisu krive distribucije već i samo isključivo Google Earth jer nije napravio kako treba verziju za linux, tu je ceo problem i njih treba kriviti.

Ista stvar sa grafikom.... dok nVidia ne uradi drajver kako treba imaćemo problema, nećemo imati TOP igrice, nećemo imati kvalitetnu podršku, ali niste se setili da krivite nVidiju za to nego distribuciju zar ne? U tome je opet problem.

I upravo što kaže @dvajedan nije to MOJ posao da ja sređujem bagoviti i bloatabilni GoogleEarth, već je posao na programeru da mi ga isporuči da on jednako radi na svim distribucijama isto, a on na svim distribucijama radi različito.

Problem je u tome što Mint nije nigde pogrešio, pogrešili su devolperi koji rade portovane verzije da te bog sačuva. Nema to veze sa kako ti kažeš zaljubljenošću, već sa objektivnošću, koliko god neko mrzeo Mint distribuciju, ipak je ta distribucija najviše kompatabilna sa korisnikom od svih ostalih distribucija zajedno, i dosta toga je olakšala u razumevanju i korišćenju Linux-a globalno.

16. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Linuks nije u poziciji da bilo kome pokazuje srednji prst jer će ostati i bez to malo podrške i aplikacija koje ima a samim tim i bez tih 1,5% sharea na desktopu koliko sada ima (ako i toliko). Stvar je percepcije. Pokušajte da sagledate stvar iz ugla prosečnog korisnika. Vi znate nešto na linuksu i uspećete da nabudžite nešto ili da pronađete alternativu. Neko ko je navikao na neki softver i ne zna ni za šta drugo preći će na onu platformu koja podržava sve ono što mu treba. Prosto..

Linuks je u takvoj poziciji da njegovi developeri i developeri distribucija moraju da peglaju greške "velikih".

Da je Windows ili Mac u pitanju bila bi potpuno druga priča. :) Adobe, Nvidija i ostali moraju da se šlihtaju Appleu i Windowsu, za linuks ih baš zabole. Zabole i nas za njih ali to je već druga priča. Ali ako oni nama pokažu taj srednji prst, biće linuks korisnika biće manje nego postojećih distribucija. Koga je moliti nije srditi, za dobrobit svih. :)

Ih, ih, ih, ajd sad.. :) Jeste veoma kompatibilna i dosta je doprinela ali ne preterujmo.. :) Ima još mnogo distribucija koje nisu ništa manje usre-friendly od Minta i takođe sve radi out of the box..

17. dvajedan

Korisnik

Greška je njihova, što su počeli da uključuju qt biblioteke pd verzije 6, pre toga je bilo OK koristile su se nativne. Dobro je poznato da je qt u linuxima nativna biblioteka i da je kompajlirana tako da služi i programima ali prvenstveno KDE okruženju! Za Gogle Earth na Windowsu to nije problem, qt tamo nisu nativne biblioteke, pa je i must have.

To je isto kao da neko ubacuje ne znam gdi.dll, a on je nativan i trenutno je runtime... Znaju to developeri vrlo dobro da se to tako ne radi na Linuxu, oni koji hoće da im program radi bez bugova :D. Evo i primera kako se radi, novi installer za ut42:

http://www.urbanterror.info/downloads/

za linux bez qt-a - normalno
    za windows sa qt-om - opet normalno

I to je to. Ako podržavaš distribuciju, allooo @ :) - koristi sistemski qt!!!

Ako i hoće da shipuju qt za neke distribucije koje ga nemaju, mogu da ih ostave, ali nikako da bude default - to je van pameti :) .

Isto bi bilo kao kada bi na Windowsu neko koristio pečovani gdi.dll i to preuzima primat od runtime, a ima i manjak funkcija :) .

Tako da, itekako srednjak Guglu - zaslužio je :) .

Commander and drinx like this.
  18. Krcun

Korisnik

1. Da li je ispravljen bug iz Mint12KDE - da ne može da se zakači na wireless sa hidden SSID?
    2. Mislite bi da bi radio brže nego Cinnamon verzija sa generičkim drajverima za integrisan ATI (HD3200) i 4gb rama?
    3. Isto pitanje samo na netbooku Acer AO722 sa 2gb?

19. Krcun

Korisnik

1. Nije, probao opet.
    2. Tu su negde, sudeći po liveusb probi.
    3. -

Sam pitam, sam odgovaram... :)

20. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Nekada je najbolje da sam nađeš odgovore jer time naučiš kako problem u prvom licu nastaje :)

1. Ne koristim skriven SSID (nevidim potrebu uopšte za tim).
    2. Konkretno meni radi brže KDE (ovaj novi dok 12-ica se vukla kao prebijena mačka) nego Cimet, zato mi je sada Kmint 13 default na desktopu a čak i na netbook-u.
    3. Za taj model najbolje ti znaš jer ja nemam takav model računara :)