Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

TRIOS Linux projekti domaćih autora...uporedni test.

Discussion in 'Obaveštenja' started by Dragan, 16.07.2015.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @all
    Hvala svima na komentarima. Iako se u principu slažem sa iznesenim viđenjima, prvo ću preći na praktičan deo, testiranje.
    Posle izvršenih testova možemo porediti sve parametre, šta određena distribucija ima ili nema, kako se ponaša u radu u odnosu na ostale i slično.

Planiram da svaku od njih testiram natenane, najmanje 3-4 dana, da vidim(o) kako se ponaša u realnom radu..od live iso, preko instalacije, do praktične upotrebe programa na instaliranom sistemu.
    Na samom početku obećao sam da će poređenje biti maksimalno objektivno i nezavisno..za svaki distro koji budem testirao važiće jednaki uslovi i parametri.
    Za test okruženje izabrao sam Vbox, v5.0, na TRIOS hostu...na mom glavnom desktop sistemu, Solaris/OI, povremeno baguje usb podrška u VBoxu, a potrebna mi je zbog testiranja uređaja (štampač, telefon i slično..), odatle i TRIOS host. Testiranje na metalu trenutno kod mene nije opcija..od 3 diska u mom računaru, 2 su sa OI instalacijama/Solaris particijama/mojim podacima, treći je sa Triosom, sve radi bez greške, i ne želim da mi bilo čiji zbrljani grub/instalacija/program napravi neki karambol, a da svaki čas isključujem ta 2 diska da bih se obezbedio...ne bih toliko daleko išao :)
    Usput, jedina prednost testiranja na metalu može biti testiranje kako rade grafički drajveri, sve ostalo (trebalo bi da) je isto i u Vboxu...neka me neko ispravi ako grešim.
    Dodatno, za udobnije testiranje moraću da dodajem virtualbox-guest-utils i virtualbox-guest-x11 u svaki guest OS...simptomatično je da većina distroa uopšte ne obraća pažnju na ovaj detalj, iako nije nikakav problem ubaciti navedena pomagala.

Da bi se izbegle bilo čije primedbe zbog eventualno loših rezultata nekog od testova, VM mislim da sam pristojno konfigurisao...8 GB memorije, 3 jezgra (od 4 koliko host procesor fizički ima), 256 MB video memorije(maximum koliko Vbox omogućava), 20 GB vdi disk na SATA kontroleru itd...svi detalji su ovde:
    --------
    Code:
    [email protected]:~/VirtualBox VMs$ vboxmanage showvminfo TEST-Template
    Name:  TEST-Template
    Groups:  /
    Guest OS:  Debian (64-bit)
    UUID:  f931382f-07be-423c-8349-2f2ade5a5840
    Config file:  /home/dragan/VirtualBox VMs/TEST-Template/TEST-Template.vbox
    Snapshot folder: /home/dragan/VirtualBox VMs/TEST-Template/Snapshots
    Log folder:  /home/dragan/VirtualBox VMs/TEST-Template/Logs
    Hardware UUID:  f931382f-07be-423c-8349-2f2ade5a5840
    Memory size:  8192MB
    Page Fusion:  off
    VRAM size:  256MB
    CPU exec cap:  100%
    HPET:  off
    Chipset:  piix3
    Firmware:  BIOS
    Number of CPUs:  3
    PAE:  on
    Long Mode:  on
    CPUID Portability Level: 0
    CPUID overrides: None
    Boot menu mode:  message and menu
    Boot Device (1): Floppy
    Boot Device (2): DVD
    Boot Device (3): HardDisk
    Boot Device (4): Not Assigned
    ACPI:  on
    IOAPIC:  on
    Time offset:  0ms
    RTC:  UTC
    Hardw. virt.ext: on
    Nested Paging:  on
    Large Pages:  off
    VT-x VPID:  on
    VT-x unr. exec.: on
    Paravirt. Provider: Default
    State:  powered off (since 2015-07-15T21:06:59.000000000)
    Monitor count:  2
    3D Acceleration: on
    2D Video Acceleration: off
    Teleporter Enabled: off
    Teleporter Port: 0
    Teleporter Address:
    Teleporter Password:
    Tracing Enabled: off
    Allow Tracing to Access VM: off
    Tracing Configuration:
    Autostart Enabled: off
    Autostart Delay: 0
    Default Frontend:
    Storage Controller Name (0):  IDE
    Storage Controller Type (0):  PIIX4
    Storage Controller Instance Number (0): 0
    Storage Controller Max Port Count (0):  2
    Storage Controller Port Count (0):  2
    Storage Controller Bootable (0):  on
    Storage Controller Name (1):  SATA
    Storage Controller Type (1):  IntelAhci
    Storage Controller Instance Number (1): 0
    Storage Controller Max Port Count (1):  30
    Storage Controller Port Count (1):  1
    Storage Controller Bootable (1):  on
    IDE (1, 0): Empty
    SATA (0, 0): /home/dragan/VirtualBox VMs/TEST-Template/TEST.vdi (UUID: 433edd86-5140-487d-ab85-573833025502)
    NIC 1:  MAC: 0800274EC8ED, Attachment: NAT, Cable connected: on, Trace: off (file: none), Type: 82540EM, Reported speed: 0 Mbps, Boot priority: 0, Promisc Policy: deny, Bandwidth group: none
    NIC 1 Settings:  MTU: 0, Socket (send: 64, receive: 64), TCP Window (send:64, receive: 64)
    NIC 2:  disabled
    NIC 3:  disabled
    NIC 4:  disabled
    NIC 5:  disabled
    NIC 6:  disabled
    NIC 7:  disabled
    NIC 8:  disabled
    Pointing Device: PS/2 Mouse
    Keyboard Device: PS/2 Keyboard
    UART 1:  disabled
    UART 2:  disabled
    LPT 1:  disabled
    LPT 2:  disabled
    Audio:  enabled (Driver: PulseAudio, Controller: AC97, Codec: AD1980)
    Clipboard Mode:  Bidirectional
    Drag and drop Mode: disabled
    VRDE:  disabled
    USB:  enabled
    EHCI:  enabled
    XHCI:  disabled
    USB Device Filters:
    <none>
    Bandwidth groups:  <none>
    Shared folders:  <none>
    Video capturing:  not active
    Capture screens:  0
    Capture file:  /home/dragan/VirtualBox VMs/TEST-Template/TEST-Template.webm
    Capture dimensions: 1024x768
    Capture rate:  512 kbps
    Capture FPS:  25
    Description:
    Test VM za kloniranje
    Guest:
    Configured memory balloon size:  0 MB
    [email protected]:~/VirtualBox VMs$ 
    TEST-Template je najpraktičnija opcija..iz te VM prostim kloniranjem dobijam identična podešavanja za sve test VM.

Metodologija testiranja po fazama

I faza - live iso:
    Boot/analiza kako radi u live modu/testiranje programa-uređaja/utisak/ocena

II faza - instalacija
    Tip instalera/tok instalacije/utisak/ocena

III faza - instaliran sistem
    boot/login/testiranje programa-uređaja/utisak/ocena

IV faza
    analiza infrastrukture koju distribucija ima/utisak/ocena

V faza
    Konačni zaključak/ocena

Svaku od faza pratiće nekoliko slika...i moji komentari naravno :)

Ovo bi otprilike bilo sve što se tiče postavke...ako mi je nešto promaklo, molim da mi ukažete na eventualni propust, da dodam/korigujem šta treba pre početka samog testiranja.

Za sutra je u planu početak analize prvog distro sa spiska, ChaletOS...nadam se da niko neće imati primedbu na redosled, meni je potpuno nebitan.

Živeli :)

Miki, Sioux, Ladislav and 7 others like this.
  2. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    ChaletOS
    Sa malim zakašnjenjem, počinjem sa testiranjem ovog projekta. Ne znam kako se pravilno izgovara, pa ću ga skraćeno zvati "Čale" :)

Iso koji testiram je najnovija verzija, skinuta odavde:
    http://sourceforge.net/projects/cha...edition/chaletos14.04-may2015-se.iso/download
    Autor: Dejan Petrović.
    (Vezano za autora, mimo, i pre, ovog projekta poznat mi je njegov program G(reat)L(ittle)R(adio)P(layer)...moje omiljeno programče za slušanje radio stanica preko interneta, imam ga instaliranog na Triosu. Na taj program nemam nikakvih primedbi (*))

I Faza
    1) boot je kao i kod svakog live iso...ponuđene su opcije live ( više režima) ili odmah instalacija, naravno prvo ide live.
    Posle nekih 55 sekundi, pojavljuje se desktop.
    2)Iako, po rečima samog autora, nije ljubitelj Windowsa, Čale je, što se tiče izgleda, čista imitacija wintenda, ili bar pokušaj imitacije. Meni lično takav pristup se ne dopada, ali ne sporim da ima onih kojima se tako nešto sviđa.
    3) Iso je pravljen pomoću remastersys...moj stav o linuxima koji su pravljeni pomoću tog alata je poznat, da se ne ponavljam..
    4) Pored uobičajenih stvari koje postoje u XFCE okruženju, postoji i nekoliko zanimljivih programčića u folderu opt/extras.ubuntu.com .. na njih ću se vratiti kasnije, kada budem prešao na fazu 2, instaliran sistem.
    5)Osim nekoliko bubica, live iso sve u svemu ponaša se slično svim ostalim tuntu derivatima...opet, primedba na nepoštovanje korisnika koji isprobavaju u live režimu u vboxu/vmware...nedostaju guest-utils.

Kada ugrabim vreme, nastaviću testiranje instaliranog sistema..za kraj ove poruke, nekoliko snimaka ekrana.
    TEST-ChaletOS1.png TEST-ChaletOS-2.png TEST-ChaletOS-3.png TEST-ChaletOS-4.png TEST-ChaletOS-5.png TEST-ChaletOS-6.png TEST-ChaletOS-7.png TEST-ChaletOS-8.png TEST-ChaletOS-9.png TEST-ChaletOS-10.png

Vlad, melhisedek, Filip and 1 other person like this.
  3. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
Thread Status:
Not open for further replies.