Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ubuntu Rešeno Neće da se podigne sistem.

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by Miki, 27.04.2018.

1. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    Instalirao sam Windows 7. UEFI je ugašen, kao i Secure Boot. Nakon toga sam instalirao Ubuntu 18.04 i GRUB 2 stavio da se instalira u MBR. Nakon instalacije u GRUB meniju imam kao što i hoću da biram između Ubuntu-a i Windows-a. Međutim problem je u tome što Ubuntu hoće i nornalno se podiže, a kad izaberem Windows 7 izađe slika iz sledeće poruke.

2. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
  3. Mingo

Guest

Verovatno pre instaliranja windowsa trebao sa da napravis novu particionu tabelu, pa tek onda da pravis particije. Najpouzdaniji nacin je da odvojis particiju za windows i drugu particiju da ne diras, vec je posle u ubuntu formatiras i podelis na / i swap.

A predpostavljam da znas da i Windows i Ubuntu moraju da budu u BIOS modu instalirani, ako je Windows u UEFI a Ubuntu BIOS, nece da moze.

4. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    @Mingo Pre instalacije Windows-a sa Gparted Live-om (sa fleske) napravio nove particione tabele i za SSD i za HDD.

5. Mingo

Guest

Pa pitanje je kako si razmestio operativne sisteme, nešto je GRUB poremetio, nisi ga instalirao u MBR nego na neku od particija, mislim može da bude to.

6. Misko_2083

Saradnik

Sistem:
    Ostalo
    @Miki Jesi li isključio hibernaciju u win-u?

Miki likes this.
  7. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    Nisam dirao nikakvu hibernaciju.

8. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    U MBR SSD-a 100% sam siguran.

9. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @Miki
    Obriši kompletno taj piratski wintendo... :D

Jocix and Miki like this.
  10. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    Nije piratski bio skinuo sam bez ikakvih krekova, ključeva i ostalih gluposti, bio je neregistrovan jednostavno. Ma sve sam pomako sad imam MBR haahahhahaha. Više sreće sutra.

11. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    Problem je uspešno rešen prelistavanjem dokumentacije moje matične ploče. MSI je naveo da ne podržava ništa starije of Windows-a 8.1 (!!!). Kako sam veče pre toga prebrisao kompletne diskove, sutradan sam preuzeo Windows 10 PRO (ovoga puta ne želim da komentarišem legalnost, a i ako im je kad su toliko pokvareni da su sklopili dil sa MSI-jem oko 7 I XP-a) I stavio ga na 100GB particiju na SSD-u. Ostatak SSD-a (120GB) ostavio neparticionisano kako bih instalirao Kubuntu kasnije. Na HDD (1TB) napravio NTFS particiju kako bi oba sistema mogla da pristupaju istim podacima nesmetano (slike, muzika, video snimci, ali I zajednički download folder). Kad se instalacija 10 završila instalirao sam Kubuntu. Sve potpuno normalno radi, Kubuntu je brz kao munja, ali I funkcionalan (oduševile me opije koje ima) a i igrice mi rade na 10 (to je i bio cilj instalacije Windows-a).