Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Openbox trikovi

Discussion in 'Opšte diskusije' started by prpwave, 12.01.2014.

1. prpwave

Premium Donator

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    U ovoj temi možete postavljati sve trikove vezane za Openbox windows manager. Kako bi sve bilo pregledno i lako za linkovanje, zamolio bih da se u svakom postu (poruci) postavi isključivo po jedan trik. Uzgred ova tema.

1. Kako izmeniti glavni meni (desni klik) i ubaciti aplikacije ?

Otvorite terminal i zadajte sledeću komandu

gedit ~/.config/openbox/menu.xml
    i za početak unesite konfiguraciju sa sledećeg linka: http://pastebin.com/cJMJKtFk

restartujete Openbox komandom openbox --restart i vaš meni će biti izmenjen. Ubuduće glavni meni možete menjati sa programom Obmenu (desni klik -> System -> Obmenu). Ne zaboravite da sačuvate sve izmene (File -> Save).

2. Kako podesiti da se aplikacija sama pokreće sa sistemom ?

Otvorite terminal i unesite sledeću komandu

gedit ~/.config/openbox/autostart

u novom redu ukucajte ime aplikacije razmak pa &
    To bi trebalo ovako da izgleda (uzeću primer skype)

skype &

* Nekada se dešava da aplikacija i pored prethodne izmene autostart skripte neće da se pokrene pa je potrebno da dodamo sleep time, odnosno vreme koje je potrebno da prođe da bi se pokrenula aplikacija. Npr. :

(sleep 5s && skype) &

U primeru gore, skype će se pokrenuti nakon 5 sekundi od trenutka pokretanja sistema.

3. Kako ubaciti srpsku ćiriličnu i latiničnu tastaturu ?

Otvorite terminal i otvorite keyboard fajl sledećom komandom

sudo gedit /etc/default/keyboard

otvoriće vam se text editor, pronađite sledeći deo

XKBMODEL="pc105"
    XKBLAYOUT="us"
    XKBVARIANT=""
    XKBOPTIONS=""

i zamenite sa

XKBMODEL="pc105"
    XKBLAYOUT="us,rs,rs"
    XKBVARIANT=",latin,"
    XKBOPTIONS="grp:ctrl_shift_toggle,grp_led:scroll"

Sačuvajte izmene. Nakon toga tastaturu menjate pritiskom Ctrl + Shift na tastaturi redom: US, Serbian Latin, Serbia Cyrilic.

4. Kako izmeniti tint2 izgled ?

Tint panel se menja izmenom tint2rc fajla. Otvorite terminal i zadajte sledeću komandu

gedit ~/.config/tint2/tint2rc

otvoriće vam se text editor i za početak unesite konfiguraciju sa sledećeg linka: http://pastebin.com/izb2YaiQ . Sačuvajte izmene i restartujte sistem.

5. Kako da izmenim izgled Openbox-a ?

Za promenu Openbox tema možete koristiti LXAppearance ili Obconf program koje možete pronaći u meniju System (desni klik -> System).

6. Kako da promenim pozadinu (wallpaper) ?

Za promenu wallpaper-a služi program Nitrogen koji možete pronaći i meniju System. Prvi put kada pokrenete program potrebno je da podesite folder sa pozadinama (Perferences -> Add -> izaberite folder u kome se nalaze pozadine/pozadina koju želite da postavite pa Ok).

7. Kako zameniti default ikonice i ubaciti Faenza ikonice ?

Otvorite terminal i unesite sledeće komande

sudo add-apt-repository ppa:tiheum/equinox
    Code:
    sudo apt-get update
    Code:
    sudo apt-get install faenza-icon-theme
    Kada instalacija bude gotova otvorite LXAppearance (desni klik -> System -> LXAppearance) i u tabu Icon Theme izaberite Faenza.

rale, Dragan, Aco29 and 3 others like this.
  2. Botichelee

Korisnik

Sistem:
    Debian
    Јел знаш можда неки мали програм конкретно миксер(а да није везан за KDE или било које друго окружење) да могу скроловањем миша да појачавам и утишавам звук, и ако знаш сличан алат на скроловање за интензитет светлости дисплеја :)

3. prpwave

Premium Donator

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
  4. dvajedan

Korisnik

Ne koristim root menu baš tako pošto imam već meni sa fbpanelom, ali ajde neko reče za autoupdate menu kod mene radi recimo OK ovaj openbox-menu pa neka bude to kao jedno do rešenja:

http://packages.debian.org/sid/openbox-menu

Instaliramo ga, pa u autostart stavljamo:

openbox-menu -p -o menu.xml &

I u menu.xml ide recimo:

Ovo je varijanta sa lxde-applications.menu, a možete koristiti i xfce-applications.menu ili pak gnome-applications.menu :).

Logout/Login i trebalo bi da proradi kako valja :). Ili ako je lakše nekom može da se edituje sa obmenu ovako to treba otprilike da izgleda

View attachment 2519 View attachment 2520

-----------------------------------------------------------------------------

Zamena za tačku 3 odavde pošto treba izbegavati editovanje sys fajlova bez preke potrebe bi bila... takođe postavljanje u autostart:

setxkbmap us,rs,rs -variant ,latinyz,yz -option grp:alt_shift_toggle &

Ovo je za tzv. QWERTY varijante tastatura, a za QWERTZ bi bilo:

setxkbmap us,rs,rs -variant ,latin, -option grp:alt_shift_toggle &

Na primer ja sada imam nemačku QWERTZ tastaturu i recimo neću ćirilicu, pa za pravilan raspored bi išlo:

setxkbmap de,rs -variant ,latin -option grp:alt_shift_toggle &

itd.

Jeste pomalo nezgrapan, ali spisak svih validnih opcija kod vas pogledajte sa:
    Code:
    cat /usr/share/X11/xkb/rules/base.lst

rale and prpwave like this.
  5. Lazar

Saradnik

Okruženje:
    KDE 5
    Sistem:
    Arch