Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

OpenSuse OpenSuse novosti

Discussion in 'Fedora, CentOS, OpenSuse' started by pavik, 14.06.2013.

1. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ovo mora da se proba...

Novina u ovome je što je Suse Leap (novi naziv) zapravo SLE ali u varijanti bez podrške, dakle enterprise kernel sa sigurnosnim zakrpama ali bez tehničke podrške.

Collapse Signature Expand Signature
    Dragan likes this.
  2. marecare

Premium Donator

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Mint
    Joj i ja ceo dan citam hvalospeve i vuce me da ga instaliram, ali me smara da se upustam u prilagodjavanje...Razmazio me Mint... Javi kakav je kad ga isprobas pa cu videti, evo ga spreman na USB-u (velika mana sto nema Live)!

3. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Da, nema Live već odmah instalacija (li upgrade)... teram ga u virtuali, dao sam mu 4 jezgra + 8gb memorije i 1gb grafike pa ću da vidim kako se ponaša, stavio sam KDE ediciju.

4. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    I virtuali Suzi leti ko luda... sviđa mi se možda je bacim i na metal kada uhvatim vremena.

Filip likes this.
  5. Filip

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Ja probah dok je bila beta ( ili RC, zaboravih ). Sistem kako sistem, super ( ne računajući uljeza ).
    Samo, KDE 5... Ista priča kao sa četvorkom u ranim verzijama, nedovršen i nestabilan. :down:
    Malo neobično za Suse poznat po najboljoj KDE integraciji, no kontam da je stanje sigurno bolje u stabilnom izdanju... :)

6. FabolousRS

Korisnik

Okruženje:
    KDE 5
    Sistem:
    OpenSuse
    Odmah na metal kao dual boot, za sad sam zadovoljan sa Leap, jest da me malo nervira ovaj skok brojeva.

7. alterio

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Imate i moju preporuku (Gnome i Mate).

8. Lazar

Saradnik

Okruženje:
    KDE 5
    Sistem:
    Arch
    Da li to znači da Suse Leap dođe nešto kao CentOS, pošto prati SLE?

9. marecare

Premium Donator

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Mint
    Jel moze neko da mi pomogne da konfigurisem mrezu i wifi?! Koji god distro do sada da sam instalirao odmah mi sam sve prepozna i radi, a sada evo u procesu instalacije trazi da podesim i nemam pojma kako, pa instaliram bez toga i nadam se da cu moci posle instalacije da namestim! Hvala unapred

Radi sada posle instalacije.

Poz iz Suseta :)

#89 marecare, 07.11.2015
    Last edited: 07.11.2015
  10. Filip

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Slično... S tim što, ako se ne varam CentOS u stopu prati RedHat, dok se opensuse samo bazira na jezgru SLE-a.
    Npr. 42.1 koristi 4.1 LTS kernel, dok je na SLE-u 3.12... 42.1 ima sveže desktop-ove itd....

Portal:42.1 - openSUSE
    openSUSE:Leap - openSUSE

#90 Filip, 07.11.2015
    Last edited: 07.11.2015
    Lazar likes this.
  11. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Tako je. CentOS je zapravo RedHat sa drugim imenom i logo-om, sve je identično sa serverske strane.

Filip likes this.
  12. FabolousRS

Korisnik

Okruženje:
    KDE 5
    Sistem:
    OpenSuse
    CentOS je besplatan, dok je RedHat placena verzija

13. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    I meni je zanimljiv taj Leap. Eto zanimacije do ujutro. :D

14. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Preneću vam mejl koji sam poslao malopre SUSE developerima. Nije dugačko, prenosim ga prevedenog na srpski uz veoma sitne modifikacije (zbog prevoda) pa molim ostale drugare admine i urednike da ga ne brišu.
    Umesto nekih reči stavljaću zvezdice i bipčiće, ipak smo mi ovde kulturni, jel? Zvezdica i bipčića u originalnom tekstu nema.
    -------------------------------
    Dragi, SUSE developeri,

Što bi rekao jedan "zadovoljan" korisnik jedne "uspešne" firme kao što je vaša - Jeb*m li vam majku klošarsku svima redom, nabijem na beep i vas i ono vaše govno koje nazivate distribucijom.

U ovom trenutku besa i patnje zbog "korišćenja" vaše "distribucije" razmišljam, potpuno osvešćen i trezven, da li je moguće da neko u 21. veku sa tolikom količinom novca, te armijom "developera" i "saradnika" napravi - ništa. NIŠTA. Ja sam zaista bio oduševljen i egzaltiran količinom ničega koja je veoma prisutna u vašem "projektu". Hajde, nekako da razumem da razvijate za više platformi, sa više desktop okruženja i menadžera, mada ni to nije izgovor jer ako ne možeš nešto da uradiš kako treba ne prihvataj se, - ne. Vi imate samo x64 verziju sa KDE i GNOME okruženjem pa ni to sve zajedno ne valja ni za po` beep `ladne vode. SUSE mi je nekada bio zanimljiv projekat pa sam pratio dešavanja i isprobavao ga nekoliko puta. Da li će te ikada napraviti sistem koji radi jednako dobro na svim mašinama? Eto, bar jednom.
    Šta se desilo?
    Prvo, u srpskom jeziku postoji dva pisma, od čega jedno originalno - ćirilica. Ona se podrazumeva kada se postavi na srpski jezik, ako je samo to ponuđeno. U upotrebi je i latinica ali ona se ne razlikuje od hrvatskog ili bosanskog jezika, čisto da ne gubite vreme džabe. To govori o vašem poštovanju jednog naroda. Da se nalazite u jugoistočnoj Aziji pa bih i tada teško razumeo ali u srcu Evrope?! Pretužno.

Dalje, odaberem srpsku latinicu i da ne želim automatski da se prijavljujem na sistem. Sistem se instalira, pojavi se login screen (posle dva minuta) unesem šifru i dobijem odgovor "login failed". Pa šta sam ja? Idiot kada ne mogu da zapamtim ni svoju šifru? (Kasnije se ispostavilo da sam svakako idiot jer sam pokušao da instaliram ovo vaše sran*e al` o tom - po tom.)

Instalacija broj 2. Sve isto samo što ovog puta ostavljam tastaturu na engleskom. Sistem se instalira, pojavljuje se login screen (posle dva minuta). Unesem šifru, kaže prihvaćeno. Ja sav srećan što sam ipak retardiran zbog zaboravljene šifre i što sam instalirao uspešno sistem, otrčim po pivo, vraćam se kada imam i šta da vidim. Crni ekran sa kursorom u levom gornjem uglu. WTF?! Pomerim malo miša, zviznem po tastaturi kada ono opet imam šta da vidim - dobri stari login screen koji traži da unesem šifru?! Pokušam opet - isto. Pokušam treći put - opet isto. Kraj. Roletna.

I šta očekujete da vam kažem? Da vam je sistem sjajan - nije, govno je neopevano. Da je sreće pa da ste silni novac koji ste dali na promociju vašeg novog đubreta i organizovanje Con-a (mene bi bio blam da uopšte promovišem ovako nešto javno) dali dvojici pismenih programera, da vam naprave distribuciju dostojnu živog čoveka.
    Eto, mala pomoć, u Srbiji postoje dva čoveka koji su sami napravili distribuciju uz nekoliko saradnika, koja radi savršeno. Ako vam bude trebao kontakt javite mi, sevap je pomoći.

Nemojte mi odgovarati kako je greška u mom neznanju jer nije. Instalirao sam i radio na toni distribucija. U kranjem slučaju, inženjer sam informatike, majku mu. Toliko sam pismen da umem da instaliram jedan sistem.
    Nemojte mi ni odgovarati da moj hardver nije dobar jer jeste. Na njemu je radilo te iste tri tone različitih distribucija. Bez i jednog problema. Neke su zahtevale više podešavanja od drugih ali sve su radile.
    Na kraju, kada bolje razmislim, nemojte mi odgovarati uopšte, samo ću vas napuši*i još više.

Ipak, u celoj priči ima i jedna pozitivna strana. Stvarno ima. Otvoriću blog gde ću do mile voje moći da pišem o izbljuvanim projektima kakav je vaš. Nije onaj LinuxHater budala. A vi? Pa šta znam, hranite golubove, igrajte šah, čačkajte nos.. Šta god ali nemojte nikako zaboraviti da ugastite firmu. Korisnije je, veći je doprinos. Što bi rekao Linus, svet će tada svakako biti bolje mesto.

Miki, prpwave, Vlad and 4 others like this.
  15. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
  16. Vlad

Korisnik

Okruženje:
    Cde
    Sistem:
    Debian