Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Uputstvo Osnovne komande

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by korisnik03, 29.01.2012.

1. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    ^^ i što je najbitnije ako jedan proces zakaže ti ga uvek možeš završiti na drugi način.

Collapse Signature Expand Signature
  2. korisnik03

Korisnik

[quote author=bestragamuglava link=topic=90.msg1116#msg1116 date=1328003253]
    @Blue, Stefaca & ostali

Man stranice su vrlo korisne za dubinsko znanje, ali je za "krivulju" ucenja mnogo, mnogo bolje preci neki tutorijal, gde ce se povrsno uvezbati osnovne komande. Na taj nacin stice se osnovno znanje o osnovnim stvarima, koje ponavljanjem "udje u prste". Da bi se bilo sta savladalo potrebno je znati ponesto o svim detaljima celine ("o svemu ponesto"), a onda se tome moze dodati i "o necemu sve" i postati majstor.

Moja preporuka svakom pocetniku je da prodje tutorijal od osam lekcija dat na linku, i da svaku lekciju predje po dva-tri puta sa pauzomo od po nedelju dana izmedju. (Otprilike cetiri-pet nedelja rada, sa trajanjem sesije-casa cirka 20 minuta). Preporucujem da se istovremeno uvezbavaju komande tekst editora "vi", o cemu postoje dva uputstva/tutorijala na objavljenom linku. To je moguce uraditi i bez instaliranja linux/unix sistema, samo trazite "free unix shell" po pretrazivacima i dobicete dovoljno rezultata za slobodne naloge na kojima se tutorijali mogu preci (izuzev sedme lekcije, koju je dovoljno procitati). Nakon toga moze se preci na uputstva Vaseg operativnog sistema, a znam da Slackbook postoji negde na srpskom i da nije losa (malo je zastarela, postoje razlike u odnosu na druge distribucije, ali je najbolje sto postoji na srpskom).

Kada se to odradi stice se neophodno predznanje koje kasnije mnogo olaksava radi i stedi neuporedivo vise vremena koje bi u buducnosti izgubili resavajuci prepreke koje Vam nisu jasne. To je kao sa citanjem i pisanjem - prvo treba nauciti sva slova.

Pozz.
    [/quote]

Slažem se zaista sa svime. Vidiš pre nego sam instalirala Linux prvo sam isti testirala u VirtualBoxu i istovremeno tražila po netu uputstva, savete - šta i kako. Odlučila sam se za Mint 12, skinula instalaciju, skinula prateći pdf da bi se ispostavilo da on pokriva Mint 11 u kome nema MATE. Nebrojeno puta sam instalirala XP, Win 7, što na svojoj, što na tuđim mašinama i znala svaki korak šta i zašto treba da se uradi. Sa Mintom nikako da dođem do one tačke da kažem - e instalacija je gotova, jer uvek negde pročitam nešto novo, dobijem novi/drugačiji savet, a ne znam šta je od toga sve potrebno/tačno? Ne znam šta mi je sve potrebno da bi neki program radio? Ovo je sad već off topic, a opet sve ima veze jedno sa drugim. Nisam od onih koji će da pozovu "nekoga" da im to "odradi". Ja želim sama TO da znam, a verujem i velika većina nas koji smo se odlučili za bilo koju distribuciju GNU Linuxa želimo isto.

Derek Wyatt - ima odlične tutorijale o Vi i u video formatu, za one koji bar razumeju engleski.

Da me ne shvatiš pogrešno, svega ima na netu, sve je dostupno ako znamo šta tražimo. Zašto ne bi malo olakšali jedni drugima pa skupili nešto od toga na jedno mesto? Ako meni nije teško da nešto prevedem, zašto to da ne podelim sa zajednicom? Ili bilo kome drugom? Bez želje da zvučim grubo, najlakše je reći - pročitaj man tamo ti sve piše.

3. bestragamuglava

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    OpenBSD
    [quote author=Blue link=topic=90.msg1278#msg1278 date=1328048861]...Ovo je sad već off topic, a opet sve ima veze jedno sa drugim. Nisam od onih koji će da pozovu "nekoga" da im to "odradi". Ja želim sama TO da znam, a verujem i velika većina nas koji smo se odlučili za bilo koju distribuciju GNU Linuxa želimo isto.
    ...
    Da me ne shvatiš pogrešno, svega ima na netu, sve je dostupno ako znamo šta tražimo.
    ...
    [/quote]

Matorcu kao sto sam ja mora da zaigra srce kada procita ovakvo razmisljanje.

Vi je sirok, literature ima mnogo. Za pocetak je dovoljno da njegove osnovne komande "udju u prste". On logicno dalje navodi na shell scripting/programming, a i o tome ima puno materijala - veoma je lako i vrlo zabavno. A to onda cini besmislenim da se gubi vreme na ono u cemu se vecina Linux distribucija razlikuje - na GUI alatke koje izvode operacije pozivanjem osnovnih programa.

Npr, da OS koji koristis ima konciznu dokumentaciju o nacinu na koji vrsi boot ("butuje") i o alatkama za formatiranje i particioniranje diska, ne bi izgubila vreme da ispravis ono sto je zabrljao gparted (a najverovatnije je zabrljao MBR na nekoj od particija 2 HDD kod tebe), niti bi tvoji sagovornici morali da uloze zadivljujuci napor da ti pomognu a da jos uvek nisi sigurna da se isti problem nece pojaviti vec sutra, ili prilikom sledece instalacije OS, jer tacan uzrok problema jos nije utvrdjen, pa je i pouka jos uvek zamagljena.

Vracamo se na pitanje "krivulje" ucenja, potrebnog vremena i rasporeda ucenja novog i ponavljanja starog gradiva, a to je didakticko i pedagosko pitanje. Imas linkove, znam da ces ako sledis ono sto sam preporucio vrlo brzo sagledati celinu, a onda se mozes posvetiti detaljima. A mozes i da proveris gde su najkvalitetniji odgovori na pitanja koja budes postavila i da uporedis dokumentaciju koju nude razliciti operativni sistemi, pa i da iz toga izvuces neke zakljucke.

Ja bih voleo da je meni imao ko da ponudi takve linkove kada sam bio na pocetku, ustedeo bi mi mnogo, mnogo vremena i nerava.

Nadam se da ovo ne smeta nikome, nikoga nisam zeleo da prinudim da moj savet i poslusa.

Svako dobro. ;)

4. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    [quote author=bestragamuglava link=topic=90.msg1300#msg1300 date=1328053158]
    Nadam se da ovo ne smeta nikome, nikoga nisam zeleo da prinudim da moj savet i poslusa.[/quote]

Naravno da nikome ne smeta.

Jer... kao što kažete da je Vama imao neko sve to unapred da kaže.... ostatak znate, prema tome i mi smo, tačnije u ovom slučaju ja jer za druge ne mogu da govorim odnosno u njihovo lično ime, zahvalan na lepim rečima i kvalitetnom komentarisanju i argumentaciji.

Bravo!

5. korisnik03

Korisnik

Bestraga mu glava i sto mu gromova! :)

Hajmo prvo jedan off topic, "matorac" je primećujem dosta samokritičan pre svega, pa stoga razumem i stav i ton iznetog sadržaja. ;)

Ova ovde dotična galamdžika, borac za ljudksa prava i oštri protivnik svake nepravde, a vrlo sklona temeljnom učenju, uvidela je šansu da se uradi nešto za dobrobit zajednice i shodno tome iznela mišljenje i ideju. Sve ostalo... pa ljudi smo :)

P.S. Pričaćemo mi još i to dosta, sigurna sam. :)

6. bestragamuglava

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    OpenBSD
    [quote author=Vladimir link=topic=90.msg1303#msg1303 date=1328053592]
    ...
    [/quote]

Hvala na lepim recima, a nema potrebe za persiranjem. ;)

7. TdR

TdR
    Korisnik

Sistem:
    Arch
  8. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    [quote author=bestragamuglava link=topic=90.msg1350#msg1350 date=1328101601]
    [quote author=Vladimir link=topic=90.msg1303#msg1303 date=1328053592]
    ...
    [/quote]

Hvala na lepim recima, a nema potrebe za persiranjem. ;)
    [/quote]

Šta da radim, naučen sam da poštujem starije ljude uživo a to se prenelo i na forum, teško se odvajam od "ne pressiranja" kada mi neko kaže "nemoj da mi presiraš" :)

Bitno da se mi razumemo, za ostalo ćemo lako!

OnTopic: Što se tiče lakih pingvina... Mislim da je časopis SK jedini na ovim prostorima koji dugo godina ne posustaje u edukaciji i opismenjavanju ljudi da koriste Linux, i neizmerno im hvala za taj podvik, jer su definitivno ostavili traga i uticaja na mnoge ljude.
    Vrlo često pazarim jedan broj čisto zbog nostalgije, iako većina vesti koju pročitam tamo kod njih sam već pročitao na nekom blogu ili news serverima :)

9. korisnik01

Korisnik

[quote author=Vladimir link=topic=90.msg1360#msg1360 date=1328108694]
    ...
    Vrlo često pazarim jedan broj čisto zbog nostalgije, iako većina vesti koju pročitam tamo kod njih sam već pročitao na nekom blogu ili news serverima ;)
    [/quote]

Pa zato što pišu se jednim mesecom zakašnjenja...

10. korisnik01

Korisnik

[quote author=TdR link=topic=90.msg1357#msg1357 date=1328108280]
    Setio sam se da je skoro u svetu kompjutera bila jedna lepa rublika "Bash za početnike". Ima na njihovom sajtu al nisam siguran da je to celo.
    Evo linkova:
    http://www.sk.rs/2011/09/sklp01.html
    http://www.sk.rs/2011/10/sklp01.html
    http://www.sk.rs/2011/11/sklp01.html
    http://www.sk.rs/2011/12/sklp01.html

[/quote]

Jeste to dobro, ali prva dva broja u kojima su pisali o komandama su bila odlična za početnike. U druga dva broja su malo otišli napred, prebrzo. Meni, što nisam početnik, nije bilo sve najjasnije. U stvari, svakom ko nikad nije imao dodir sa pisanjem programa i skripti je to bilo malo nejasno...

11. korisnik03

Korisnik

Dobila sam zanimljiv link, dopada mi se što je sistematski odrađena kategorizacija komandi. A ima i dosta linkova ka drugim bitnim stranicama.

[ftp=ftp://en.wikipedia.org/wiki/Cat_%28Unix%29#Other]https://en.wikipedia.org/wiki/Cat_%28Unix%29#Other[/ftp]

12. TdR

TdR
    Korisnik

Sistem:
    Arch
    [quote author=Vladimir link=topic=90.msg1060#msg1060 date=1327961393]
    "xkill" moja omiljena komanda, tada dobijem ultra moći ;)
    [/quote]
    Hahaha slažem se... :)

13. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    Ostalo