Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Uputstvo Particionisanje tvrdog diska

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by ivanblago, 23.01.2012.

1. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @Djomlatan
    Razlog za swap na serveru su pikovi u opterećenju..već sam kačio ovu info-slikicu našeg sirotinjskog servera :)

View attachment 1033

Na 1G memorije swap je podešen na 2GB..iskorišćenost je mala, ali je ima (oko 70-ak MB)

No, to je mali, malecki serverčić sa najobičnim debilnim pogonom ;)

Ove aždaje koje je Vlada pomenuo su sasvim drugačije koncipirane..tu se najverovatnije vrti neki Xen ili ESXi hypervisor, sa monitoring softverom :)

Btw, voleo bih da jednoga dana i nama zatreba tako nešto..da se malo razgibavamo i sa takvom zverkom ;)

2. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ja sam više staromodan ja bih pre neki HP :playboy:

Mada ne bih se bunio ni za taj Xen ako nam neko udeli na korišćenje :morning2:

Collapse Signature Expand Signature
  3. k08r4

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Potrebna mi je pomoc sledeca. Imam hard od 1 TB od toga mi je 150gb za Windows sistem 780 za podatke mene zanima sledece.
    Ja cu da kreiram root 40 gb swap 2 gb /home 108 gb, e sad ja nibih brisao ovu particiju od 780 gb (imam more nekih stvari).
    Da li je ovo dobro particionisanje ili ne?

4. pavik

Korisnik

Ako dobro razumem, ti ubijaš Windows i taj prostor deliš? Ako je tako, nema potrebe za 40 gb root. Ja nisam nikada imao više od 15.

5. k08r4

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Da ubijam tu jednu particiju Windows i kereiram 3 lunux particije i ovu od 780 gb ostaje kao ntfs jer imam podatke na njoj. To moze tako?

6. djomlatan

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Debian
    Naravno da možeš. Imas na samom počteku ove teme kako se vrši deljenje hdd-a.
    Ako nećeš da imaš Windows na kompu, neka ti ide prvo / , pa /home pa swap i na kraju naravno taj ntfs za podatke. Za / particiju ti ne treba više od 20 ili 30Gb (30Gb je čak i mnogo).
    Ako već čuvaš podatke na ntfs, neka ti home bude isto tako 30-ak Gb (a možeš ostatak do 150Gb, kako god) a ostalo sto ti ostane od tih 150Gb, pridruži ntfs-u.

7. poCETNIK

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Samo sto nisam instalirao Mint ,ali da pitam nesto na nebi nesto zajebao...:D
    Dakle ja imam windows xp ,i zelim instalirati jos Mint...
    Naravno da cu odabrati prvu opciju da sacuvam sve podatke sa windowsa ..
    http://4.bp.blogspot.com/-iluDTy3Khq8/T8y_pqF83LI/AAAAAAAABcc/6_jeV8xwPqM/s1600/4-linuxmint13-installation-type.png

E sad me zanima sta ce mi se pojaviti posle ovog ekrana ???da li mozda nesto ovako?
    http://2.bp.blogspot.com/-O50J7yjkCmI/T55ISOgB5wI/AAAAAAAABSg/axqVOZ9h-64/s1600/7.complete.harddisk.partition.ubuntu12.04installation.png

Ja zelim da instaliram Mint na jednoj particiji od 25GB to je znaci Local disk (E)...sta radim idem na ovo prvo /dev/sda i pravim

/
    swap area
    /home

ili ???

koliko GB da stavim root particiju,dakle sva muzika i slike mi se nalaze na Local disk (D) i ja se nadam da cu moci da slusam muziku sa D particije na Linuxu,tako da mi ova particija nece sluziti za cuvanje muzike (npr.) vec samo zelim na njoj da instaliram sistem,i neke programe kasnije za Mint ...(programe tipa skype,program za slusanje muzike,gledanje filmova itd.)

8. drinx

drinx Isključen sa foruma

Sistem:
    OpenIndiana

Ta particija (E) mora biti unformatted/prazan prostor, ako imaš već lokalni C i D bolje smanji D (NTFS) particiju sa Gparted-om, pa ideš na Something else, i ne mora da razdvajaš /root i /home, dovoljno je da od tih namenjenih 25GB za Mint odvojiš 2-3GB za swap, a ostatak za sistem.

Ovo kako radiš trenutno po slikama nešto nije u redu, ne vidim da imaš NTFS particiju(e).

9. poCETNIK

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Ne radim ovo,naso sam slike na netu .....
    Ovako ta particija od 25GB mi je prazna ....sta dalje ?

10. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @poCETNIK

Najbolje bi bilo da nam ovde prvo postavis skrinsot kako su izdeljene particije u tom xp-u idi u Disk management, pa uslikaj i postavi ovde

11. poCETNIK

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Evo

aa.jpg

12. drinx

Sistem:
    OpenIndiana
    Ako je (E:) slobodna particija, desni klik Delete na nju da dobiješ Unlocated, zatim butuješ Mint odabereš Something else kad te pita gde da instalira sistem, na praznom prostoru koji je sada ~ 26GB napraviš (proizvoljno) 23GB ext4 ( tip particije ) Mount point /, ostatak ~ 3GB dodeliš za Swap ( tip particije), kada pita gde da instalira boot loader (grub) odaberi /dev/sda ( biće podrazumevano 99% ). Dakle sa praznim prostorom radiš šta i kako hoćeš, ne mora striktno ovako kako sam napisao.

13. poCETNIK

Korisnik

Sistem:
    Mint
    Uradio sam kao sto si reko ... Sve je proteko kako treba ;)
    Hvala

14. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @poCETNIK
    Samo "Hvala" !? A pivo? :D

Eno, @[member='dvajedan'] postavio celu gajbicu :D

15. drinx

Sistem:
    OpenIndiana
    Čisto da znaš, sistem ne montira ( mount ) NTFS particije dok se to ne definiše u /etc/fstab konfiguracionom fajlu ( ili preko dodatnih programa )... da te ne bih bunio sa tim pogledaj, nije obavezno to raditi, možda i znaš već...

http://forum.opensou...icija/#entry530

:wacko2:

16. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian

...taj dodatni program je ntfs-config-tool ako nekog interesuje (lično koristim taj program zadnjih 5 godina aktivno)

17. poCETNIK

Korisnik

Sistem:
    Mint
    bice Pivo :)
    ovo za montiranje nzm,msl pojma nemam..Pa ako mozes pojasni mi ...bio sam na windowsu 7god.pa mi je ovo sve nepoznato...
    jesul i vama slova malo deblja u adres baru kad ste na google chrome i malo kao nejasna(na facebook jedva vidim jasno meil slova su deblja nego obicno)...da li je to do graficke mozda,jel treba neki drajver da se instalira za ovu moju graficku ati a9250?
    i imam jos jedno pitanje,sa kojeg sajta mogu da skidam teme za mint ? i one razne dodatke sat,vrijeme,cpu koliko vuce itd...

18. 0n3tw0

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    pitanje:

hdd ima 200gb i jedan deo je za linux mint [130gb gde se nalazi: /swap /home /root] ostalo je 70gb prostora.

imam ostatak 70-ak gigabajta na hdd-u koji mi je main, tj. na njemu se izmedju ostalog nalazi samo linux mint 15. 70gb mi je ostalo kao visak. znaci, ta particija nicemu ne sluzi, osim sto skuplja prasinu. sinoc sam pokusao na istu, tj. na tih 70gb da instaliram jos jedan linux, ali kada sam poceo da sredjujem particiju [70gb] na /root, /home, nisam bio u mogucnosti. otprilike prijavljuje nesto... "beskorisno, ne moze da se koristi"

probao sam da formatiram sa programom [ne znam kako se zove] tu particiju, ali ni to nije pomoglo. jednostavno.. ne mogu da stavim jos jedan linux na vec postojeci, tj. na tih 70gb. formatirao sam je, ali to nista nije resilo kada sam se vratio da pripremim tu particiju za instalaciju drugog linux-a.

gde gresim? uh.. sada kada procitam sta sam napisao, ne znam da li ce biti jasno. :(

19. Filip

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    'Ajd okaci screenshot iz gparted-a ( predpostavljam da si sa njim probao da formatiras ), da vidimo kako su rasporedjene te particije... :)

20. 0n3tw0

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    nisam lepo objasnio cim me ovo pitas :(

test.jpg