Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Poyy!

Discussion in 'Predstavite se' started by Burek, 01.10.2019.

1. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    Ajmo jednostavno: hoces da kazes da je mysqld system servis? Jel moze jenostavnije. Ili systemd
    je *init* sistem, naravno da moras da pravis za *njega* unit fajlove, ali to ih ne cini systemd servisima.
    ili trece systemd-logind, systemd-resolved, timers itd e to su systemd servisi. Jel sad jasnije?
    Ja od toga koristim jedino systemd-logind koji je poceo da se koristi i na drugim init sistemima
    i pre nego sto je systemd zaziveo...

2. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    :)
    Meni je sve jasno, ali je glavno pitanje da li je tebi baš sve jasno :)
    Već sam ti pomenuo ranije da najverovatnije koristiš i druge systemd servise, a da toga nisi ni svestan :)
    No, u cilju razrešavanja nejasnoća...ne meni, nego tebi...mislim da je najbolje da uporedimo 2 manjara, moj iz vboxa i tvoj koji svakodnevno koristiš.
    Code:
    systemctl --type=service
    Code:
    systemctl --type=service | grep systemd
    Ergo, pokaži ovde šta ^ 2 komande kod tebe izlistavaju, pa možemo da nastavimo raspravu oko toga šta je direktno, šta indirektno progutao systemd....ako te to uopšte interesuje :)
    Usput, mani se pominjanja mysqld demona/servisa i sličnih, mislim da nije nivo ni tvoj, a pogotovu moj kada se radi o systemd..postoje baze koje u novijim verzijama praktično više i ne mogu da rade bez systemd :)

Screenshot - 10042019 - 09:02:59 PM.png Screenshot - 10042019 - 09:04:14 PM.png

3. Lazar

Saradnik

Okruženje:
    KDE 5
    Sistem:
    Arch
    @Branimir Maksimovic
    Није ми јасно како користиш само logind? Udev и journald су обавезни па мораш да их користиш[1]. Све остало, бар у теорији, не мораш.

[1] Наравно да све log-ове можеш преусмерити ка неком другом програму, али journald мора бити присутан у смислу да не можеш да компајираш systemd без њега.

Dragan likes this.
  4. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    Na journald sam poptuno zaboravio :p
    Ali journald ne moram da koristim no vecina programa loguje sad preko toga...
    udev je poceo nezavnisno od systemd-a, ali da i tu si u pravu, saa je deo istog..

5. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    To sam i rekao. Neki programi zavise od systemd-a pa ako neces da ga koristis moras da ih konfigurises tako...

6. Branimir Maksimovic

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    Medjutim meni jedino smeta ovo kod systemd-a:
    Code:
    ~/.../bmaxa_backup_1/server >>> ls -l /bin   
    lrwxrwxrwx 1 root root 7 Aug 28 21:58 /bin -> usr/bin