Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ostali sistemi Šta mislite o Endless OS?

Discussion in 'Debian, LinuxMint, Ubuntu' started by Dragi, 02.09.2018.

1. Dragi

Guest

Naime, baziran je na Debian-u. Sad ne znam koliko duboko ide u Debian, ali koliko sam saznao koristi samo free drajvere, nema ništa vlasničko, ako me razumete. Izvinjavam se što ne znam prave reči za sve to.

Jel postoji mogućnost, ako ga je neko probao, da se "ispod zita" uvaljaju-instaliraju potrebni drajveri. Na primer za grafiku ili wireless. Hvala.

2. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Ako je tačno ovo što je napisano, moram da priznam da takvu glupost (onemogućavanje paket menadžera i instalacije dodatnih programa..) još nisam video...to je potpuno suprotno samoj suštini FOSS/Linux eko-sistema:
    Why can't I use apt-get, dpkg, dnf, or rpm commands?

Jocix and Miki like this.
  3. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Skidam za probu.
    Još jedan dokaz da nenormalne postavke (Flatpak) daju nenormalne rezultate (iso od 16 GB)
    Screenshot - 09022018 - 10:20:14 PM.png

4. Dragi

Guest

Ja koliko sam ih shvatio, pretenduju da prave novi linux eko sistem. Prave kompjutere, dele siromašnima. Veliki novac je u igri i ne mseju da se igraju sa vlasničkim programima.

Miki likes this.
  5. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Ja koliko sam shvatio, oni samo hoće da zarade velike novce, a linux im je tu zgodan zato što ne moraju da plaćaju reket M$-u...nema to nikakve veze sa vlasničkim programima ukoliko ih ne dele uz besplatan OS.

Usput, podigao sam live iso u Vboxu...uz petljanje od par minuta, otključao sam neke delove tog njihovog "read-only FS".
    Za kompletnu prepravku morao bih da ga instaliram na "disk" u vboxu, i da odradim sve kako treba, ali niti imam želju da se zamlaćujem dalje sa tim sistemom, niti ima bilo kakve svrhe...instaliraj klot debian (endless os je baziran na stabilnom/stretch), ili neki od derivata i vozi...ovaj sistem je samo gubljenje vremena...

VirtualBox_antiX-17_02_09_2018_22_48_15.png VirtualBox_antiX-17_02_09_2018_22_54_58.png

6. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Debian
    Imao sam ga ranije u VirtualBoxu. On je ograničen skoro kao iOS.

Jocix likes this.
  7. Hatori

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Manjaro
    Baš sam pre neki dan naleteo na njega, bio je preinstaliran na Acer laptopu. Pregažen je posle par minuta igranja, jedino mi žao što ga nisam slikao "u divljini".

Jocix likes this.
  8. Jocix

Korisnik

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Manjaro
    Collapse Signature Expand Signature