Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

TRIOS Systemd...iskustva, alternative, bojkot da ili ne..?

Discussion in 'Pomoć i podrška' started by Dragan, 18.10.2014.

1. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Pre nekoliko dana, najuži deo ekipe koja radi na TRIOS-u raspravljao je o svim aspektima korišćenja systemd u Debianu/TRIOS-u.

Iskreno, mnogo toga je izvor sumnji... ima argumenata u korist systemd, ali možda još i više protiv..

Pravac i metodologija kojom se nasilno nametanje systemd kao jedine init opcije u mnogim distribucijama sve više zahuktava, nama se nikako ne sviđa.

Kao da smo prizvali nešto..najnovija vest je da se i u Debianu, sada već zvanično, ponovo razmatra usvajanje systemd kao default init sistema u jessie..trenutno testing, ali uskoro će i ona postati stable verzija.

Moram da proiznam da me je vest više nego obradovala :)

https://lists.debian.org/debian-vote/2014/10/msg00001.html

Dakle, rasprava je i kod nas otvorena..slobodno iznosite svoja i razmišljanja i zapažanja :)

Tanja and Lazar like this.
  2. Lazar

Saradnik

Okruženje:
    KDE 5
    Sistem:
    Arch
    Šta vama najviše smeta kod njega?

3. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Sve veći bloat, gomila binarnih fajlova koja preuzima čak i funkcije kernela..ima milion stvari koje mi se ne sve manje sviđaju, nego mi izuzetno idu na živce..
    Microhttp server u init sistemu? Konzola u init sistemu?
    Zašto puca mreža iz neobjašnjivih razloga, dok neki od UDP portova ostaju aktivni??
    Zašto shutdown ponekada traje i nekoliko minuta uz aktivne UDP portove, a mreža nije aktivna?
    Zašto se gnome3 bez systemd zavisnosti praktično više ne može instalirati u debianu?
    Zašto su glavni programeri/promoteri systemd plaćeni od stane RH, za koji se ionako šuška da USA vojska preko njega hoće da preuzme potpunu kontrolu nad linuxom?
    Šta će systemd na serveru (u PID1), gde je apsolutno ne nepotreban, nego čak i nepoželjan?

ima mnogo toga protiv čega se buni većina debian developera...rasprava na linku koji sam postavio je više nego zanimljiva :)

m4m and CTEBAH like this.
  4. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Što se serverske strane tiče ovo je potpuni apsurd i trošećenje PID-ova na ovakve gluposti.

Collapse Signature Expand Signature
    CTEBAH likes this.
  5. Filip

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Koliko sam shvatio, cilj rasprave/glasanja je da se omogući upotreba drugih init sistema, kako u Dzesici, tako i u sledećim izdanjima. Tj. da se izbegne vezivanje samo za, sve više i više monolitni/monopolistički systemd.

Doduše u Džesici on ostaje default ( ono ne bi ni bilo pametno menjati init 3 nedelje pred freeze ).

Ergo, ako ne usvoje ^predlog, praktično su se posr*li na DFSG i DSC...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Debian_Social_Contract
    http://en.wikipedia.org/wiki/Debian_Free_Software_Guidelines

6. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ne brini neće biti prvi put da se poseru na nešto.... -_-

7. CTEBAH

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Напуштање Unix филозофије развоја (сваки програм ради само једну ствар и ту ствар ради добро) је велика грешка са огромним последицама.
    Једноставност је основна премиса ефикасне контроле. Ако се без икакве потребе уводе бројне апстракције то може да значи само једно.

Осим тога, када нема алтернативе него је нешто богом-дано (за многе дистрибуције је баш тако кад је systemd у питању), ту нема слободе.

Просто нема доброг разлога да радимо/допустимо ове ствари.

http://boycottsystemd.org/

Miki likes this.
  8. Filip

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Dragan and gagiD like this.
  9. klod

Korisnik

Sistem:
    Arch
    Filip likes this.
  10. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Sa ćofijevog sajta:

A eno na onom forumu za utuntu se upišaše ljudi od sreće što će utuntu preći na systemd, masovno oduševljavanje kao da su juče čuli za njega.... :unsure:

CTEBAH likes this.
  11. klod

Korisnik

Sistem:
    Arch
    :rofl: :rofl: :rofl:

12. CTEBAH

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Скроз си у праву. Ово ме ужасно подсећа на расправу између "слободног" и "опен-сорс" софтвера, кад Столмен каже да опен-сорс пажљиво заобилази четири основне слободе и концентрише се искључиво на практичне предности "слободног софтвера". То је баш и овде случај - људи се концентришу на наводне практичне предности systemd-a не размишљајући колико то руши основе ОС-а који воле и желе да користе.

13. klod

Korisnik

Sistem:
    Arch
    http://boycottsystemd.org/

Ne znam, meni je systemd kul, moguće je da postaje sve veći bloat, nemam dovoljno znanja niti iskustva da kritikujem tu ne znam šta.
    Ali mnogi poznati članovi zajednice su izrazili zabrinutost u manjoj ili većoj meri, uključujući Linusa, ESR-a, Patrika Volkerdinga i još neke.

Linus ne simpatiše ljude koji rade na systemd-u, tvrdi da su neodgovorni i nepromišljeni i neki se tu slažu sa Linusom. Drugi smatraju da je čitav projekat nepotreban (Volkerding) ili da pokušava da uradi previše stvari pa će teško da izbegne bloat (ESR). Izvesno je da krši unix filozofiju, ali teško da je to samo po sebi presudno, videćemo kakve će biti posledice toga. Dok je slobodan softver i dok mi ne smeta, neka ga, al gledaću da budem u toku.

Ono što se meni ne dopada jeste što je Gnome 3 sada već praktično nepovratno vezan za systemd. Nešto kao "možeš da ga isključiš prilikom kompilacije ako te baš ne mrzi da kompajliraš čitav gnome, ali jebavaj se na svoju odgovornost". A čini se da Red Hat vuče mnogo konaca iznad oba projekta. Druga stvar, takoreći preko noći, u razmaku od jedva 2 godine (mnogo manje ako ne računamo bleeding edge distroe) sve značajne distribucije osim slekvera i gentoo-a objavile da prelaze na systemd po difoltu. Evo sad i Debian. Toliko rasprave i neslaganja oko toga, a onda BUF: svi odjednom na systemd. Čudno.

14. CTEBAH

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ostalo
    Одлична примедба. Сва је прилика да ће нам се свима systemd обити о главу једног тренутка. Битно је само да алтернативни алати наставе са развојем.
    Што се мене тиче systemd ће да буде замењен првим једноставним и поузданим решењем које се појави, макар било спорије.

15. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Zašto popravljati nešto što dobro radi? :)

To tako nekome dune i napravi se haos. Za razliku od Kanonikala (Mir), Red Hat je mnogo moćna organizcija koja bi mogla da progura bilo šta. Sad, zašto se to radi i kome je to u interesu, nemam pojma.

Generalno, da je systemd loš (bar na papiru) - nije. Da nije UNIX - nije. Da li je bilo baš toliko urgentno menjati trenutni sistem - nije.

16. Tanja

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    A nije ga Gentoo uvrstio kao difoltni?
    Pitam, jer sam mislila da je i on "podlegao", ali možda sam pogrešno razumela....

17. klod

Korisnik

Sistem:
    Arch
  18. drinx

drinx Isključen sa foruma

Sistem:
    OpenIndiana
    Samo da se oglasim, mada nisam od onih što mnogo zaviruju ispod haube... dobro,ponekad zavirmi.

Mageia koristi systemd kao difolt, radi savršeno. Eto jednog lepog iskustva od mene sa distro systemd by default.

Ako se pojavi nešto novo treće za XX godina, biću zadovoljan samo da sistem radi. Čak i bubice navedene gore u postu 3 me ne brinu, mnogo pametnih ljudi učestvuje u svemu ovome, sve se da popraviti, pa ako je za poverovati, za korisnike će biti bolje ,sve što se kuva.

19. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Oni koji misle da systemd "savršeno dobro radi" i da ga ne treba menjati, u teškoj su zabludi...već sam pisao i ovde, ali i na četu o problemima sa mrežom koje mi pravi..što je veći bloat, sve je veće đubre.

Pre 20-ak minuta, prilikom apgrejda TRIOS-a na metalu, opet se zakucala mreža, a izveštaje o sličnim problemima možete naći i na internetu..evo jednog takvog:
    https://www.mail-archive.com/debian-bugs-dist@lists.debian.org/msg1272868.html

U svakom slučaju, alternative već postoje, u početnoj smo fazi testiranja, i ako ovako nastavi, odleteće sa TRIOS-a nepovratno.

Miki and CTEBAH like this.
  20. Filip

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Sam systemd i nije (toliko) loš, tehnički gledano. Mada stoji da je apsolutno prevelik za ono šta mu je namena, da su binarni logovi idiotizam, da je spajanje nekih jako bitnih delova sistema sa systemd-om još jedan idiotizam ( udev, login, pam.... ) itd...
    No kao što reče @drinx sve se to da popraviti.

Problem je u kombinaciji gore navedenog, naravno očigledne, želje RH (USA) kampa da preuzme kontrolu/monopol ( da ne zalazimo u NSA deo ) i više nego idiotskog autora koji stoji iza systemd-a...

Da budem banalan, em što ne valja, em što ga forsiraju silom, em ga budala pravi...

Јоце, CTEBAH and Dragan like this.