Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

TRIOS TRIOS - Problemi i sugestije, uopštena tema

Discussion in 'Pomoć i podrška' started by Dragan, 31.03.2014.

1. 0n3tw0

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    nije obavezna instalacija 'pon' ako vec postoji '.wine' instalacija. to su dve iste stvari, samo je razlika u tome sto je 'pon' 'gui friendly' olaksava posao ako se neko npr prvi put susrece sa 'wine'.

Ladislav likes this.
  2. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    hvala, koristan info da se ne ide peške kao ja. Mada izdgleda zavisi i od appk. Total Komander sam mogao pokretati iz dodate prečice na desktopu. Izgleda ima tu dosta začkoljica s Wine. :)

Na konto ovoga što sam napisao, info za nas nove s Wine:
    Danas sam instalirao Wine i na suprugin laptop. Te sam pratio, Wine ikona u start meniju se pojavi tek posle instalacije neke appk, bar kod mene. Aplikacija je MS Word i odmah sam je mogao pokretati odatle.

E sad mene zanima kako se deinstaliraju aplikacije ako nemaju unnistall.exe fajl?

3. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Na ubuntu ne treba playonlinux već samo i jedino wine, pa zato pitam da li i njega moram instalirati možda zbog toga imam problem?

Collapse Signature Expand Signature
    Ladislav likes this.
  4. 1443

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Ostalo
    Није обавезно. PlayOnLinux је незванични GUI за Wine. Пројекти су засебни, немају директну везу један са другим. POL је добар за паралелно коришћење различитих верзија Wine-а (ако ти тако нешто треба), али осим тога... не знам. Једном сам пробао да инсталирам Spider Solitaire... POL је кренуо да скида XP-ов SP2. Е, рек'о, вала нећеш :D
    Иначе, и сам Wine има GUI кроз winecfg (уграђен), winetricks, итд, само је разлика у пречицама између дистрибуција, тј. како ко пакује Wine.

Ако немаш пречицу у менију, онда у терминалу покрени:
    Code:
    wine uninstaller
    Мислиш овако нешто:
    Code:
    env WINEPREFIX="/home/user/.wine" wine C:\\windows\\command\\start.exe /Unix /home/user/.wine/drive_c/...
    ...и онда даље води ка /Program\ Files/ ако иде на .exe, или /users/Public/Start\ Menu/ ако иде на .lnk фајл. Код мене Wine аутоматски прави такве пречице (барем у већини случајева).

#1344 1443, 22.12.2017
    Last edited: 22.12.2017
    Ladislav and Tanja like this.
  5. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Pokušavam ukloniti Wine, ali mi ostala Wine ikona i sve od MS Office u start meniju.
    Prvo sam išao na remove apk u Wine. TK i neki Gecko32 su nestali a MS Ofice ne.
    Zatim u synaptic ukucao Wine i sve što sam našao da je instalirano, uklanjao sa komplet remove.
    Obrisao, što sam znao naći od Wine u Home(.wine folder), u /user/share/aplikacije uklonio wine.desktop.
    Posle restarta Wine ikona i dalje u startmeniju kao i sve od MS Office, samo što se naravno ne može ništa pokrenuti.

Kako da se rešim ovoga( virusa)?

Edit
    preskočio da napišem da sam posle svega uradio i ovo, naravno kao root:
    apt-get update
    apt-get autoclean
    apt-get clean
    apt- get autoremove

#1345 Ladislav, 22.12.2017
  6. Tanja

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Instaliraj cafish (ako je već nema), to je aplikacija za traženje fajlova i foldera... onda, kad je pokreneš ukucaš wine kao ključnu reč, ali ne zaboravi da podesiš da ti traži ceo File System ne samo home folder (gornji levi ugao)....

Inače, pogledaj da li ima nešto od zaostalih podešavanja u /opt, /var/log, /run folderima...

#1346 Tanja, 22.12.2017
    Ladislav likes this.
  7. 1443

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Ostalo
    @Ladislav ~/.local/share/applications и/или ~/.local/share/applications/wine. А ако ти је остало нешто у Open With, онда:
    Code:
    rm -f ~/.local/share/mime/packages/x-wine*
    rm -f ~/.local/share/applications/wine-extension*
    rm -f ~/.local/share/icons/hicolor/*/*/application-x-wine-extension*
    rm -f ~/.local/share/mime/application/x-wine-extension*

Ladislav and Dragan like this.
  8. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    ništa ne nadjoh u nom što si me uputila, a catfish nadje samo ikone koje su u Theme.

Edit
    eh sad videh poruku od@1443

Edit2
    Rešeno
    Obrisano, bile još ostale u /.local/ share/applications :)

#1348 Ladislav, 22.12.2017
    1443 likes this.
  9. Tanja

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Nisam znala da se MS Office zadržava samo u oviru wine

10. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    oket, oprošteno ti je! :)
    Pomogla si, čuo za catfish > ali ga nisam koristio, super alatka.
    A i oboje ste pomogli, što uputstvima što komandama. Naučio gde se još mogu nalazit fajlovi, repovi i kako ih ukloniti :)

Da u /.local/ share/applications ostao folder .wine i pored extenzije od MS Office.
    Bilo mi sumnjivo odmah, jer kroz Wine kad sam išao na remove aplikacija, TK i Gecko32 su nestali odmah iz tog prozora a MS Office ne.

@1443 hvala, takodje i za link do WineHQ :up: ... imam gde učiti ako mi zatreba Wine(ne daj Bože) :)

#1350 Ladislav, 23.12.2017
    Last edited: 23.12.2017
    1443 likes this.
  11. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Ovako, sinoć sam pokušavao sa Wine instalacijom opet ali bezuspešno, iskopiram "wine.desktop.txt" na mestu gde treba da bude (po uputstvu) ali bezuspešno, kad ga iskopiram u folderu "applications" taj fajl se ne menja i jednostavno je opet tekstualni fajl tako da sam to pobrisao i instalirao "playonlinux" i preko njega to programče što mi je potrebno za sada radi odlično, videćemo nadalje...

Mislim da treba da se reši taj problem sa Wine-om bar na TRIOS-u jednostavnom komandom "apt install wine" i da sve radi kako treba kao na linux mint ili ubuntu, bez takvih kopiranja dodavanja i ostalog, mislim da to može da se reši?

Predpostavljam da @Dragan može da to nekako prepakuje, napakuje, prepravi ili napravi u slobodnom vremenu? :)

12. 1443

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Ostalo
    Треба да буде wine.desktop, а не wine.desktop.txt. Само обриши .txt на крају.

Tanja and Miloš like this.
  13. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Rešio sam ga playonlinux-om sad bitno da radi, samo ne razumem što to mora da se kopira kad već instaliramo wine? Bilo bi super da se to reši jednostavnom komandom kao i za ostale app?

14. Tanja

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    I ne mora da se kopira...
    Sama instalacija wine nema nikakvu praktičnu svrhu ukoliko nemaš aplikaciju koja se preko njega pokreće.

Dakle, onog momenta kada ti treba wine da bi instalirao i pokretao neku aplikaciju, to sa njim uradiš i onda ti sistem konfiguriše .wine folder, ubaci šta već gde ide i napravi launcher za željenu aplikaciju (pod uslovom da ta aplikacija podrazumeva launcher) i desktop ikonicu. Nakon toga se u meniju pokaže podmeni (mislim da debian na kome je zasnovan TRIOS pravi podmeni Other ili tako nešto, ranije je znalo da bude baš Wine podmeni, možda zavisi i od okruženja) u kome će biti launcher za instalirane aplikacije.
    Drugim rečima, ako wine nema šta da pokreće, onda nema ni podmenija, ni launcher-a, ni desktop ikonice.

PlayOnLinux je zasebna aplikacija koja koristi wine, ali ima svoj interfejs, kao i neku vrstu softwer-centra koji pokazuje koje sve aplikacije je moguće instalirati i pokretati preko wine.

15. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Razumem te u potpunosti, ali "apt install wine" na ubuntu ili mint bilo koje okruzenje NE zahteva nikakve druge zahvate osim toga, i sve radi, ne znam da li si me razumela?

16. Tanja

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Zavisi koju verziju Ubuntu-a koristiš.
    Recimo, u repou (*)ubuntu 16.04 je stara verzija wine (1.6 ili 1.8) pa ti uopšte ne preporučuju da ideš na instalaciju toga, već moraš da proširiš sources.list i da instaliraš noviju verziju (2.1 ako se ne varam). Za verzije 16.10, 17.04 i 17.10 ne znam da li su to regulisali drugačije, pošto nisam koristila.

TRIOS koristi debian jessie repoe (plus neke svoje) tako da bi trebalo da propratiš uputstvo dato ovde Wine - Debian Wiki (sem ako @Dragan nije nešto unapredio u međuvremenu kod TRIOS-a).

Ladislav likes this.
  17. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    izvinjavam se što upadam :)
    Ne poznajem Wine zasad, ne znam za ostale distre.
    Samo info, da je jedna instalacija bila na TRIOS, jedna na Debian (Stretch). Uglavnom je sve prošlo/bilo isto posle instalacije, sem što je na Trios, upustvo od @1443 > text.file > .wine.desktop > za ikonu Wine na desktop prošla iz prve, a na Stretch-u sam se morao malo pomučiti. Da se ne ponavljam, pisao da nije vredelo, bar u om slučaju, nisam mogao da je pokrećem., ni pre a ni posle instalacije neke windows appk.

Verovatno je kokorisna ta metoda/upustvo, stručnjaci zanaju, ali ja je sledeći put neću koristiti jer...

...hvala @Tanja, sad mi jasno...
    ...ovo:

18. Tanja

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    Debian
    Ja samo da napomenem da su se nekako stvari oko wine 'zakomplikovale' od jessie. Ranije je bilo dovoljno da iz synaptic-a ili neke druge aplikacije instaliraš wine i sve se lepo pokazivalo u meniju, ali od jessie to je sve zbrkano. Plus, za wine moraš da imaš i 32-bitnu arhitekturu. Ne znam kako je na TRIOS-u to rešeno (zbog ZFS-a, tj. da li to ima ikakvog uticaja), ali svakako je wine posto 'čudnovat'.

19. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @Tanja
    ZFS nema nikakve veze sa wine, a što se tiče wine kod ostalih distroa... @Miloš je u pravu.
    Upravo sam isprobao wine na Mint 18.2/xfce i wine se odmah nakon instalacije pojavljuje u meniju.
    Jeste prilično nelogično da mora da se startuje neki wintendo program da bi se wine konfigurisao i pojavio u meniju...biće ispravljeno za TRIOS, kako je Miloš predložio ^
    VirtualBox_Mint-18.2_23_12_2017_23_08_28.png

Miloš likes this.
  20. 1443

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Ostalo
    Само да напоменем... у случају где Wine није подешен да се по default-у појави у менију, чак и после инсталације неког Win програма неће се појавити пречица за Open With, на шта се горе поменути wine.desktop у /usr/share/applications односи.