Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Ubuntu Mate 16.04 xenial i Virtualbox 5.1.22

Discussion in 'Opšte diskusije' started by Miloš, 02.05.2017.

1. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Pokrećem ovu temu glavna stvar kako podesiti dobro Virtualbox treba mi konkretno za neke malo ozbiljnije stvari kao npr:

Imam par telefona za flash Windows phone i dva komada BlackBerry:
    -Da li ću imati problema uz dobro podešavanje ili ne?
    -Kad se lepo podesi da li će 100% raditi desktop manageri kao npr BlackBerry Link/BlackBerry Desktop software...
    - Da li dobro prepoznaje USB uređaje i kako to lepo podesiti.

Na kraju ne bih hteo ubiti neki od ovih telefona, iskreno :)

U prevodu hteo bih Virtualnu mašinu sa Win7 OS namenski koristiti samo za ovaj tip poslova jer malo vreme pa mi dođe po neki komad za reinstall ili flash. Da li je ovo izvodljivo i koji problemi su mogući, hteo bih da sve to završavam sa Linux a ne da montiram drugi računar samo za to ne isplati mi se.

U svakom slučaju USB igra ovde ulogu 100%!

Dobri poznavaoci Virtualbox-a izvolite... :)

Collapse Signature Expand Signature
    Miki, Ladislav and Јоце like this.
  2. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ja daleko ozbiljnije stvari radim preko virtuale (upravljanje CNC mašinom recimo), tako da sa ovim tvojim zahtevima to neće biti nikakav problem + ja sam pre 5-6 godina dok sam imao BBold 9780 radio isto ovo što i ti sada.

U 99% slučajeva sve će ti raditi 1/1 bez ikakvih dodatnih podešavanja oko Virtuale. Instaliranje drajvera pod vindoze je klasično kao da je baremetal u pitanju.

Radiće 100% (ovo ti je moj info iz prve ruke, radi i na XP i na sedmici, 10-ku nisam probao)

Kao što rekoh, i prepoznavanje 99% će biti apsolutno funkcionalno bez ikakvih podešavanja naknadnih ili prethodnih. Ono što bi trebalo da znaš jeste da prilikom ubacivanja USB-a u port tj kačenja za komp prethodno startuješ Virtualnu mašinu i podigneš Windows desktop, tek tada ubodi fleš ili poveži telefon da bi Windows mogao da prepozna normalno kada je je host a ne guest, odnosno kao da nije virtuala. U velikoj većini slučajeva će raditi i ako prethodno ubodeš USB pa onda startuješ virtualu, ali da bi bio sigurniji da će raditi 1/1 najbolje ti je da poslušaš ovaj savet koji sam ti napisao i sve će raditi normalno.

Miki, Ladislav and Miloš like this.
  3. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Hvala ti Vladimire! Znači ja u principu ne moram raditi nikakva dodatna podešavanja niti neke modifikacije da bih bio siguran?
    Osim uključivanja USB portova pa tek onda startujem win7?
    Za sada je istaliran win7 samo zbog ove stvari sto bih hteo uraditi...

Miki and Ladislav like this.
  4. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Ne treba ništa dodatno podešavati u samom Virtualbox-u, drajvere za BB naravno moraš instalirati na Windows virtuali kao što bi radio na fizičkom računaru.

Ladislav and Miloš like this.
  5. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Ok hvala ti opet!
    Javiću šta sam uradio. :)

6. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    @Miloš
    Oživljavam temu, počeo skoro da koristim Vbox.
    Pa me i zanima, jel si uspeo da fleshuješ winfon i BBerry iz Vbox?

Miki likes this.
  7. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Jesam, samo mi je bio problem sa USB jer Vbox nije video uopšte USB portove pa sam dodavao vbox user u odeljak korisnici.

Win7 u Vbox.

Prolazi sigurno samo je problem da Vbox dobro prepozna USB uređaje.

Ladislav likes this.
  8. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Da, ovo je "večiti" bag, pa oni koji ne koriste često (ili uopšte) vbox naiđu na ovaj problem pa misle da USB podrška ne radi, medjutim ovo nije "bag" već sigurnosni korak.

Ladislav likes this.
  9. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Da, ali bi trebalo da to reše, ne razumem razog zašto Vbox odmah ne prepoza USB nego mora da prelistaš par foruma da bih to sredio?

Ladislav likes this.
  10. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    ^heh, meni je bio dovoljan jedan forum ... i to ovaj :cool:;):)

Dragan likes this.
  11. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    Malopre sam to napisao. U šali sam rekao "večiti bag".... nije to zapravo bag već mera sigurnosti kako preko USB uređaja preko klijenta ne bi naškodio host-u, bilo namerno ili slučajno.

Dragan and Ladislav like this.
  12. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Vbox kernel drajver prepoznaje svaki usb uređaj najnormalnije, "problem" je samo u dozvolama za korišćenje tih uređaja.
    Odnosno, problem praktično i ne postoji, ako se uzme u obzir da je linux višekorisnički sistem, i da ne treba svaki korisnik da ima iste dozvole po difoltu...samo root, odnosno administrator, može da ima sve dozvole.

@Vladimir je to lepo objasnio, a ovde imaš i konkretno objašnjenje od strane kreatora Vbox-a, kako to (mora da...) funkcioniše na linuxu:
    Chapter 2. Installation details
    Gornje "ograničenje"...koje to u stvari i nije za iole naprednije korisnike...moguće je prevazići i na nivou distribucije, tako što bi se npr kroz postinstall skriptu automatski dodali svi korisnici sistema u vboxusers grupu, ali su kreatori distribucija odlučili da poštuju odluku kreatora Vboxa.

Ladislav likes this.
  13. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    Ajd kad me već zanimalo, te oživio temu ...

...pa evo moje današnje igranje u VBox-u.

Intslirao/podesio VBox( 5.1.30) i u njemu Win7. Dodao privilegije, usb-ove tj. telefone, imao mogućnost Instala drajvera i programa za fleš samo za smsg i win -fon. Vbox Bberry vidi kao usb mogao da dodam, ali ga guest win 7 ne vidi kao ni host TRIOS.

Zanimljivo, TRIOS prepozna i mogu da otvorim Nokia L925, kao i VBox i win 7.
    A M$ L550 TRIOS vidi ali ne mogu da ga otvorim, a u VBox Win 7 ga vidi ali ne i WDRT. Da izludiš od muke ili smeha :)

Što se tiče win-fona zanimali su me dva programa:
    Win Recavery Tools(WDRT) vidi uredjaj u celosti i verovatno bi uradio posao, ali nisam probao.
    WPInternals vidi polovično tj. ne pokazuje oznaku L925 I firmware, te se ne bih usudio da flešujem snjim.

Samsungov program za fleš Odin nisam mogao da koristim. Ponudi port ali ne mogu da ubacim file za fleš.

E sad jel do mene ili nešto drugo nije ni bitno, ovo sam više radio iz nekog testa, želje da naučim, pa još ako se o sevapim da što manje zavisim od Windowsa još bolje,ali...
    ...no svakako moram imati jedan Windows(klinci).

Evo par slika možda bolje objasne.

USB svi:

Screenshot - 12272017 - 10:15:57 PM.png.jpg

L925 WDRT i WP Internals:

Screenshot - 12272017 - 10:15:57 PM.png.jpg Internals_L925.jpg

Smsg i Odin:

Smsg_Odin.jpg

Ko se igra s ovim stvarima, konta će šta sam hteo da probam :)

14. Commander

Staff Member

Okruženje:
    Gnome 3
    Sistem:
    Debian
    U vezi Odin-a....

Jel si prvo startovao windows unutar VM-a pa kada se windows podigao kompletno onda si prikačio telefon? Moraš tako raditi uvek kada je VM u pitanju, ne smeš butovati sa već nakačenim USB na host-u.

Ja sam recimo često koristio Odin preko virtuale dok sam se zanimao sa flešovanjem i sve je radilo OK. Takođe proveri COM portove unutar VBox-a da li si ih sve dodao.

15. Ladislav

Korisnik

Okruženje:
    XFCE
    Sistem:
    TRIOS
    hm, da pisao si o tome, ali nisam obraćao pažnju. Bilo je svakako i da sam dizao mašinu a telefoni utaknuti, ali bilo i da je mašina dignuta a samo menjao telefone. U svakom slučaju probat ću ponovo.

Vidio sam to za izbor COM portova ali se ne razumem pa nisam tu ništa dirao.
    Nov sam još s VBox.

Edit
    Kasno video da sam u mom prethodnom postu pogrešnu sliku dodao za WDRT i L925
    pa da ispravim:
    WDRT_L925.jpg

#15 Ladislav, 27.12.2017
    Last edited: 28.12.2017